Üretici düşük fiyattan dertli

Okuduğunuz haber
‘TÜRKİYE AÇMAZ İÇİNDE’

Su topunun şampiyonu Mersin

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Türkiye açmaz içinde’

‘Türkiye açmaz içinde’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Hükümetin ekonomi ve dış politikalarını eleştirerek, Türkiye’nin çıkmaz bir sokağa girdiğini savundu.

MERSİN      16 Nisan 2018 - 10:54     235     0

‘Türkiye açmaz içinde’

Abidin YAĞMUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, Türkiye’nin dış politika, eğitim, ekonomi ve ve demokrasi konusunda bir açmaz içinde olduğunu  savundu. Açıkel, bu açmazlardan kurtulmak için önlerindeki 3 seçimin Türkiye için önemli olduğunu  söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, CHP 24. Dönem İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ile birlikte parti okulu eğitimi için Mersin’e geldi. CHP İl binasında basın toplantısı düzenleyen Açıkel partilerinin 2002’den bu yana 1982 Anayasasının ve bu Anayasanın ortaya çıkardığı Türkiye’ye yakışmayan uygulamaların, kurumların mekanizmaların değiştirilmesi için mücadele ettiğini belirtti. Bu mücadelenin 2017 referandumu ile birlikte daha da önemli ve kritik bir noktaya geldiğini  savunan  Açıkel “CHP bu mücadelede tek başına değil. Türkiye’nin farklı demokratik güçleri, aktörleri CHP ile birlikte özellikle Mersin’de ilçelerimizde çok başarılı bir hayır kampanyası yürüttüler. Yüzde 64 gibi bir başarıya imza attılar. Biz önümüzdeki dönemlerde tüm güçlüklere rağmen umudu, dayanışmayı artırmamız lazım. Gençlerimizle, kadınlarımızla daha kalkınmış bir Türkiye için gençlerin yurtdışına kaçmak için fırsat kollamadığı, emekçilerin, çalışanların artan kur yüzünden yoksullaşmadığı, iş güvencesinin azalmadığı, şeker fabrikaları başta olmak üzere kurumların daha fazla özelleştirilmediği bir Türkiye için mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bu nedenle önlerinde 3 seçime hazırlanmaları gerektiğini anlatan Açıkel şöyle devam etti: “Hükümetin politikaları 5 noktada Türkiye açmaza sürüklemiştir. Bu 5 noktayı çözmek için hiçbir insiyatif geliştiremiyor. Bunlardan birincisi dış politika alanı. Bu Mersin’i yakından ilgilendiriyor. Hükümet dış politikada belirsizlik, kaos ve maliyet yaratıyor. Başta Hatay, Kilis, Gaziantep, Adana ve Mersin olmak üzere ülkenin her yerinde yoksullukla işsizlikle ve çaresizlikle boğuşan, Suriyeliler ve yüksek sayıdaki göçmenden kaynaklanan sorunlarla boğuşan yurttaşlar topluluğu yaratıyor. Dış politikada, eğitimde büyük bir kriz içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde sınavlar yapılacak lise öğrencileri, ortaokul öğrencileri, eğitimin gittikçe artan ve kaos haline gelen sorunları ile boğuşuyorlar. Anneler babalar ne yapacaklarını bilemiyorlar. Dershanelere çocuklarını gönderseler çare değil. Sınava soksalar çare değil. Mezun olsalar sınavların adil bir şekilde yapıldığından emin değiller. Eğitim sistemi çökmüş durumda. Ekonomi alanı büyük bir belirsizlik ve hamasetle yürütülüyor. Dolar 4, euro 5 lira. Benzin ve gıda enflasyonu artmış durumda.”

Toplumsal kutuplaşmanın günden güne arttığına dikkat çeken Açıkel ortak Türkiye yaratma, ortak hava soluma hayallerinin  zayıfladığını kaydetti. Bunların bir de üstüne oturduğu demokrasi ve hukuk sorununun olduğunu anlatan Açıkel şöyle devam etti:

“Demokrasi ve hukuk devletini Türkiye için bir lüks olmadığını, zorunluluk olduğunu Mersin başta olmak üzere tüm Türkiye’deki illerde tartışacağız, göstereceğiz. Bu sorunu çözmek için tek çıkış yolun CHP olduğunu göstereceğiz. Huzur için, adalet için dayanışma içinde olacağız. Önümüzdeki 3 seçim dönemi Türkiye’nin kritik 3 dönemecidir. Bu konuda CHP’lilerin Türkiye’deki diğer demokratik girişimlerle birlikte daha iyi bir Türkiye daha demokratik daha huzurlu bir Türkiye yaratmak için çaba göstereceğine inanıyorum.”

OHAL YENİDEN MECLİSE GELİYOR

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ise Olağanüstü Hal'in (OHAL) 7. kez uzatılmasına ilişkin teklif in 18 Nisan Çarşamba günü Meclis gündemine taşınacağını ,bu anlamda  16 Nisan Saat 12.00’de Özgür Çocuk Parkı’nda yapacakları  ‘OHAL’e hayır demokrasiye evet’ eylemi  konusunda   vatandaşları destek vermeye çağırdı. 22 Nisan’da ise Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun Silifke’ye geleceğini hatırlatan Aktay “Gökbelen yaylasında Yörük Çalıştayı gerçekleştireceğiz. Buradan tüm ana caddelerden ve köylerden araç kalkacak. O çalıştayda Anadolu’nun bin yıllık özgürlük ve sevgi yürüyüşçüleri Silifke’de buluşacak. Bütün vatandaşlarımızı bu etkinliğe davetlidir” diye konuştu.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ