Zeytin reticisi sezondan memnun

Okuduunuz haber
TRKYEDE ST KALTES ARTT

Akabe Camisinin temeli trenle atld

Anasayfa   /    Ekonomi    /    Trkiyede st kalitesi artt

Trkiyede st kalitesi artt

Yrkst Ynetim Kurulu Bakan Ramazan z, 10 yl ncesine kadar Trkiyedeki stlerde mikroorganizma saysnn 1 milyon civarnda olduunu, gnmzde ise 50 binin altna indiini belirterek, Dnya standartlarn yakaladk ve bu kaliteli stlerle retim yapyoruz dedi.

EKONOM      06 Ekim 2017 - 17:30     494     0

Trkiyede st kalitesi artt

ABDN YAMUR

Yörüksüt Yönetim Kurulu Bakan Ramazan Öz, sektörde 25 yln geride brakan ve ngiltere pazarna açlmaya hazrlanan Yörüksüt’ün üretim faaliyetleri hakknda bilgi verdi.

Yörüksüt tesislerine gelen sütlerin 4 ayr tankta toplandn ve analizleri yapldktan sonra üretim aamasna alndn kaydeden Öz,  “Sütler hangi ürüne uygunsa, PH durumu ya da ya durumuna göre üretim birimlerine aktarlr. Ürüne dönütükten sonra o ürün analizi yaplr. Sadece analizle kalmyoruz. Pazara çkacak ürün öncelikle gurmeye yani tadlmaya çkar. 6 tadmcmz var. Her ürünün tadna bakar bu arkadalar. Lezzeti uygun deilse geri çeviriyoruz. Ürün ya eki çkmtr, ya tatl çkmtr. O ürün yeniden üretim bandna alnr ve baka bir ürüne çevrilir. Dolaysyla ürünü pazara göndermeden önce üründen emin olup öyle pazara gönderiyoruz” dedi.

Ürettikleri süt ve süt ürünlerinin Migros, Carrefour gibi büyük market zincirlerinde satldn anlatan Öz, “Büyük marketlere mal verdiimiz için, her market ylda 2 kez bizim ürünlerimizi bamsz kurululara analiz ettiriyorlar. Örnein 6 ay öncesinden bir evrak çekiyorlar ve u kiiden gelen sütü ne yaptn diye soruyorlar. Biz o sütü hangi ürüne çevirmisek, nerelere satmsak bununla ilgili belgeleri göstermek zorundayz. Aksi halde büyük marketlere ürün satamayz. Yaknda A-101 ve BM’de de ürünlerimizi satmaya balayacaz. u an 110 çeit ürün üretiyoruz. Ürünleri çocuk bakar gibi özenle bakarak, her ayrntsn düünerek bu aamalara getirdik. Pazarda bir bardak ayran denir ama o bir bardak ayrann analizinde neredeyse bir parömeni dolduracak reçete vardr” diye konutu.

Yörüksüt Yönetim Kurulu Bakan Ramazan Öz, sözlerini öyle sürdürdü: “25 yllk sürede yorulduk ama arkamzda önemli bir birikim oluturduk. Özellikle Irak pazar bize komando eitimi verdi. Bizi dünyal yapt. Çünkü öyle bir ülkede yayoruz ki kanun da yok, elektrik de yok. Ürünümüz de souk zincir istedii için çok iyi çalmanz lazm yoksa yok olursunuz. 24 saatin 20 saati çalarak o pazarda tutunduk. imdi de ngiltere pazarna girmeye hazrlanyoruz.  7-8 yldr ülkemizde süt kalitesi devrim niteliinde deiti. 50 bin mikroorganizma saysn dünya kabul ederken Türkiye ortalamas 1 milyondu. Normalde sütümüzü dökmemiz gerekiyordu. Ama son 7-8 yldr Türkiye’de sütte mikroorganizma says 50 bin altna indi ve biz bu kaliteli sütle üretim yapyoruz.”

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER