Mersin için eylem planı hazırlayacaklar

Okuduğunuz haber
TÜRKİYE’NİN BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE ÖNÜ AÇIK

Beledioğlu  öğrencilere seslendi

Anasayfa   /    Mersin    /    Türkiye’nin bilişim sektöründe önü açık

Türkiye’nin bilişim sektöründe önü açık

Logo Yazılım Kanal ve Satış Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan Türkiye’nin bilişim sektöründe önünün açık olduğunu belirtti. Hükümetin bilişim, yazılım ve teknolojik yatırıma desteğinin büyük olduğunu anlatan Sertcan “Onlarla kobilerin büyük bir hız kazanacağını düşünüyorum. Çünkü artık dönem eski sistemlerle eski yöntemlerle dönecek dönemi geçmiştir diye düşünüyorum” dedi.

MERSİN      17 Nisan 2018 - 17:00     284     0

Türkiye’nin bilişim sektöründe önü açık

İbrahim Nalçakar

 

Logo Yazılım Kanal ve Satış Operasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, Anadolu’nun farklı illerindeki işletmeleri bir araya getiren 2018 BTVizyon Anadolu Buluşmalarının altıncı buluşması Mersin’de gerçekleştirdi. Divan Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Sertcan Türkiye’deki yazılım sektörüne ve pazarına baktığımız, dünya ile karşılaştırdığımız zaman dünyada Amerika’da silikon vadisinin etkisinin belirleyici olduğunu kaydetti. Bunun yanıda  İrlanda’nın yazılım sektörüne yaptığı yatırım ile ön planda olduğunu vurgulayan Sertcan, “Hindistan aynı şekilde. Burada en büyük şey bilişimin önemsenmesi ve buna göre çeşitli stratejilerin belirlenmesinden geçiyor. Hindistan’daki bu başarının temeli okullarda anadillerinin dışında İngilizce’nin nerede ise anadil gibi yer alması. Bu hizmetlerin tüm dünyaya Hindistan’dan verilmesini sağlayan bir unsur” diye konuştu.

Bu işe baktıkları zaman Türkiye’de bunun için çeşitli adımların bulunduğunu anlatan Sertcan şöyle devam etti: “Teknik liselerin çoğalması, organize sanayi bölgelerinin içinde sektör liselerinin açılması, bilişim alanında yapılan yatırımlar, son günlerde gündemde olan yerli ve milli yazılım söylemlerinin gelişmesi, güvenlik sisteminin ön plana çıkması Türkiye’nin de artık bilişim ve teknolojide adım atmaya meyillendiğini gösteriyor.”

Genel olarak bakıldığı zaman Amerika ve Avrupa ülkelerindeki gibi bilişim kullanımının henüz sağlanamadığını belirten Sertcan

“Bizim en büyük gücümüz genç nüfus. Genç nüfusta akademik anlamda yapılacak eğitim ve sektöre yönelik derslerin müfredatlara girerek sermaye akademi işbirliğinin artması ile ben Avrupa düzeyindeki standardın çok kolay yakalanacağını düşünüyorum. Popülasyonumuz çok fazla, nüfus çok geniş. Bu Hindistan’ın yakalamış olduğu başarıyı Türkiye’de hizmet sektöründe dünyaya çeşitli hizmetleri veren bir yapının üzerine benzerinin daha küçük prototipini nüfus sebebiyle Türkiye’de kurulabileceğini düşünüyoruz. Biz küme olarak zaten kullandığımız teknolojik ürünler dünyada kabul görmüş alt yapıları kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Firma olarak Türkiye’de iyi konumda olduklarını anlatan Sertcan şunları kaydetti: “Biz Almanya’da ofis açıyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz ürünleri satıyoruz. Romanya’da bir yazılım firmasını tamamen satın alarak bütün süreçlerini Türk firması babında kendi ürünlerini oraya götürüp onların yazmış olduğu sektörel yazılımları buraya getirerek bir pazar oluşturuyoruz. Hindistan gibi dünyada bu konuda lider olan bir pazarda kendimize yer bulacağımız inancıyla oraya ofis kuruyoruz yatırımlarımızı yöneltiyoruz. Ben Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu düşünüyorum. Bazı stratejilerle, desteklerle hükümetin bu konuda ciddi destekleri var bilişim tarafına yazılım tarafına, yapılan teknolojik yatırıma. Onlarla kobilerin büyük bir hız kazanacağını düşünüyorum. Çünkü artık dönem eski sistemlerle eski yöntemlerle dönecek dönemi geçmiştir diye düşünüyorum.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ