İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arttı

Okuduunuz haber
TÜKETEN DEĞL, ÜRETEN  BREYLER YETŞYOR

Narenciyede ihracat arttı, gelir yerinde saydı

Anasayfa   /    Salk    /    Tüketen Değil, Üreten  bireyler Yetişiyor

Tüketen Değil, Üreten  bireyler Yetişiyor

Mersin Ortopedik Engelliler Derneği üyeleri tarafından yapılan 36 parçadan oluşan kitre bebek eserleri Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)'nda sergilendi. Sergide konuşan Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Nalan Bakır, engelli bireylerin de sağlıklı insanlar gibi hayatlarını idame edebileceklerini belirterek, "Biz balık yemeyi değil balık tutmayı öğrenmek istiyoruz. Önemli olan balık tutacak hale gelmektir." dedi.

SALK      11 Mayis 2018 - 17:35     206     0

Tüketen Değil, Üreten  bireyler Yetişiyor

Diyar ŞİRİN

Mersin Ortopedik Engelliler Derneği üyelerinin ortaya koyduğu 'Kitre Bebek' resim sergisi MTSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Hasan Celal Taş'ın katılımıyla MTSO Sergi Salonu'nda sanatseverle buluştu. Toplam 36 eserin bulunduğu sergide aynı zamanda işitme engelli çocukların yaptığı dans gösterisi katılımcılardan bolca alkış aldı. Açılışta konuşan dernek başkanı Nalan Bakır, serginin kendileri için ne kadar önemli olduğuna değindi. Kursta ürettikleriyle kendi kazançlarını sağlamaya çalıştıklarını söyleyen Bakır, tüketen değil üreten bireyler olmayı hedeflediklerini kaydederek, "Biz kazanacağımız bir geliri kendi emeğimizle kazanmalıyız diyoruz. Gördüğümüz eğitimle yaratıcılığımızı kullanarak, kendi emeğimizle  ortaya çıkardığımız ürünlerle kazancımızı sağlamaya çalışıyoruz. Yani öğrenerek kazanmaktan bahsediyorum. Yani biz balık yemeyi değil balık tutmayı öğretiyoruz. Önemli olan balık tutacak hale getirmek. Bu yöntem bizleri aynı zamanda hayata bağlıyor. Diğer sağlıklı insanlar gibi hayatlarımızı idame etmektir önemli olan. Onun bunun reklam aracı olarak kullanılmak yerine kendi yasalarımızı kendi haklarımızı bilmemiz ve bunları savunmamız gerekiyor. Bu yüzden eğitim şart" diye konuştu.

İnsanlara Neler Yapabileceğimizi Göstermek İstedik

10 yıl boyunca engellilere yönelik çeşitli dallarda eğitim veren kursun çalışmalarını anlatan Bakır, kursta ayrıca bakım onarım, bilgisayarlı muhasebe, takı ve moda tasarımı gibi alanlarda da eğitimlerin verildiğini belirtti. Bakır, Kitre Bebek sergisinin toplamda 3 yıllık bir emek ürünü olduğunu ifade ederken, bu sergiyle insanlara neler yapabileceklerini göstermek istediklerini söyledi. Bakır, "Bu sergi toplamda 3 yıllık bir emek. Çünkü her bir tablonun yapımı 3 ay sürüyor. İnsanlara neler yapabileceğimizi göstermek istedik. Her engellinin bir yeteneği vardır muhakkak. Engelliler de diğer sağlıklı insanlar gibi mutlaka bir yeteneği vardır. Biz bu dernekte sadece kurslar açıyoruz, belgeler veriyoruz. Ayrıca bu öğrenciler beceriler gelir getirebilecekte meziyetler, kurslar. Ufku genişlettiğini düşünüyorum resim yapmanın. Bu resimleri de çok eğlenerek, zevk alarak yaptık. Bizim derneğimizde çok güzel bir bahçemiz var. Resimleri de orda yaptık. Gülerek eğlenerek, birimiz resmin bir parçasını yapıyoruz, birimiz suratını yapıyoruz, birimiz gözlerini yapıyoruz, birimiz elbisesini tasarlıyoruz. Çay, kısır kek eşliğinde eserlerimizi tamamladık yani" dedi.

'Asıl Engel Biziz'

Kendisinde en fazla iz bırakan eserin ilk yaptığı 'Kirazlı Kız' resmi olduğunu belirten Bakır, eserini yaparken, kiraz toplayan kız olarak kendisini hayal ettiğini söylüyor. Asıl engellinin yapabileceklerini engel koyan insanlar olduğunu kaydeden Bakır konuşmasına şu ifadelerle devam ediyor, "Ben de iz bırakan eser kirazlı kız resmi. Çünkü ilk yaptığım eser, daha önce benim sanatla ilgili bir yönelimim yoktu. Öyle doğaçlama bir şekilde ortaya çıktı resim. Resim kiraz toplayan kızı anlatıyor. Belki de kendimi hayal ettim. Satılırsa üzüleceğim galiba. İnsanın ilk eseri evladı gibi oluyor. Eserlerimin diğerlerinde de diğer renkleri sevmiyorum. Karmaşık, rengarenk olmalı. Benim hayatım da rengarenk çünkü olduğum yerde durabilen biri değilim. Bana göre engel beyinde olmamalı. Bacak, kol, göz, dil bunlar önemli değil. Kendimize engel koymak istersek bunu her şeklide yapabilir. O durumda da asıl engel biz oluyoruz aslında, yapabileceklerimizi engelleyerek. Burada engelliye fırsat verilirse neler yapabileceklerini gösterdik aslında"

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER