Bozyazı'da 19 Mayıs coşkusu 

Okuduunuz haber
TÜRKAN SAYLAN’N AD MERSN’DE ÖLÜMSÜZLEŞT

19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Anasayfa   /    Mersin    /    Türkan Saylan’ın adı Mersin’de ölümsüzleşti

Türkan Saylan’ın adı Mersin’de ölümsüzleşti

Çağdaş Yaşamı Destekleme (ÇYDD)’nin kurucusu Prof.Dr. Türkan Saylan’nın adı Mersin’de bir parka verildi. Parka Saylan’ın büstü de yerleştirildi.

MERSN      20 Mayis 2018 - 16:56     2217     0

Türkan Saylan’ın adı Mersin’de ölümsüzleşti

Abidin YAĞMUR

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucusu Türkan Saylan’ın adının verildiği ve büstünün yerleştirildiği parkın açılışı, törenle yapıldı. Törende konuşan ÇYDD Mersin Şube Başkan Yardımcısı Pakize Özel, “Türkan Saylan denilince aklımıza ışık ve aydınlık geliyor. O sadece cüzzamın kararttığı hayatları değil, aynı zamanda cehaletin kararttığı genç kızlarımızın da hayatlarını aydınlattı” dedi.Yenişehir Belediyesi Limonluk Mahallesi’nde 18. Cadde ile 20. Cadde arasında düzenlediği parka, Türkiye’de cüzzamla mücadelede önemli katkıları olan ve kız çocuklarının okuması için yaptığı katkılarla bilinen ÇYDD’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın adını verdi ve parka Saylan’ın bir büstünü yerleştirdi.

Türkan Saylan Parkı’nın ve büstünün açılış töreni 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nda, ÇYDD gönüllüsü gençlerin de katılımıyla yapıldı.Törende bir konuşma yapan ÇYDD Mersin Şube Başkan Yardımcısı Pakize Özel, 18 Mayıs 2009’da hayata veda eden Türkan Saylan’ın ‘unutulmaz Türk hekimi, çağdaş eğitimin yılmaz savunucusu’ olduğunu kaydetti.

1977 yılında profesör olan Türkan Saylan’ın aynı yıl Cüzzamla Savaş Derneği’ni kurduğunu ve bu hastalığın ortadan kaldırılması için verdiği çabalardan dolayı birçok ödüle değer görüldüğünü hatırlatan Özel, ÇYDD’nin de 1989 yılında Türkan Saylan Türkan Saylan’ın sağlık alanındaki çalışmalarıyla ve kız çocuklarının okuması için yaptığı çalışmalarla, sessiz sedasız çalışan dava insanlarına ilham kaynağı olduğunu ifade eden Özel, “Türkan Saylan çocuklarımıza bu acımasız rekabet ortamında, cemaatlerin vicdansız iğrenç yaklaşımlarına karşı ayakta kalabilmeyi öğretti. Bilime, demokrasiye, barışa ve aydınlığa inanmayı öğretti. Türkan Saylan denilince aklımıza ışık ve aydınlık geliyor. O sadece cüzzamın kararttığı hayatları değil, aynı zamanda cehaletin kararttığı genç kızlarımızın da hayatlarını aydınlattı. O bir ışık savaşçısıydı. Eşsiz özverili mücadele insanı Türkan Saylan’ı saygıyla anıyoruz. Mücadelesi ışığımızdır ve ışık olmaya devam edecektir. ÇYDD’yi kurarak kız çocuklarının okutulmasına destek veren Prof. Dr. Türkan Saylan’ı unutmayacağız” dedi.

Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayrullah Yücesoy da, Türkan Saylan’ın adının yaşatılmasını bir görev olarak gördüklerini söyledi.Türkan Saylan’ın 1999 yılında yaptığı bir konuşmada, FETÖ’nün gelecekte yapabilecekleri konusunda uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Yücesoy, “Türkan Saylan Atatürkçü, cumhuriyetçi, ileri görüşlü gerçek bir aydındı” diye konuştu.Konuşmaların ardından ÇYDD Şube Başkan Yardımcısı Pakize Özel, Türkan Saylan Parkı ve büst yapımından dolayı Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Hayrullah Yücesoy’a teşekkür plaketi sundu.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER