Hamsinin kilosu 20 TL

Okuduğunuz haber
UYUşTURUCUYLA TOPYEKûN MüCADELE

ÖSYM Başkanlığına Prof. Özer atandı

Anasayfa   /    Gündem    /    Uyuşturucuyla topyekûn mücadele

Uyuşturucuyla topyekûn mücadele

 Uyuşturucuyla mücadelede MERBADER Külliyesi ve Rehabilitasyon Merkezi kuruluyor.

GüNDEM      04 Ekim 2017 - 17:02     708     0

Uyuşturucuyla topyekûn mücadele

ABİDİN YAĞMUR

Mersin’de uyuşturucuyla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Mersin Hayata Bağlananlar Derneği kuruldu. Mersin Valisi Ali İhsan Su himayesinde kurulan Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER), uyuşturucu ve madde bağımlısı gençlerin rehabilite edilmesi ve hayata yeniden kazandırılması için MERBADER Külliyesi ve Rehabilitasyon Merkezi kurmayı hedefliyor. Külliyede madde bağımlılarının, ilaçlı tedavi yerine tarım, el sanatları ve sporla uğraşarak rehabilite edilmesi hedefleniyor. Derneğin hem gençleri, hem başta anneler olmak üzere aileleri bilinçlendirmeyi de hedeflediğini söyleyen dernek başkanı Nizamettin Kılıç, “Devletimizin uyuşturucuyla mücadele kararlılığını Mersin’de de göstermek istiyoruz” dedi.

Uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla kurulan Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) Başkanı Nizamettin Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri basın mensuplarıyla bir araya gelerek derneğin hedeflerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Silahlı terör neyse uyuşturucu terörü de odur’ şeklindeki sözlerini hatırlatarak konuşmasına başlayan MERBADER Başkanı Nizamettin Kılıç, “Uyuşturucu ve madde bağımlılığı çağımızın en büyük vebası haline geldi. Can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Gerek gazete sayfalarına, gerekse televizyon ekranlarına uyuşturucu kullanımından kaynaklı gençlerimizin içler acısı durumu yansıyor” dedi.

9 ilde uyuşturucuyla mücadele derneği kuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyuşturucuyla mücadele çağrısı üzerine İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçtiğini ve uyuşturucu kullanımının yaygın olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Mersin, Gaziantep gibi illerde, uyuşturucuyla mücadele derneklerinin kurulmasını istediğini kaydeden Kılıç, MERBADER’in de bu kapsamda, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla kurulduğunu anlattı.

Kılıç, “Mersin Hayata Bağlananlar Derneği Yönetim Kurulumuz 16 kişiden oluşturuldu. 16 arkadaşımızın her biri çok değerli ve her biri bir derneğin başkanlığını yapabilecek donanıma sahip. Dernek yönetim kurulumuz Sayın Valimiz Ali İhsan Su tarafından ince ince dokunarak, her kesimden seçildi. Bu derneği ve yönetim kurulunu valilik koordinasyonunda oluşturduk.  Mersin’de işadamları dernekleri var, 2 bine yakın çeşitli alanlardan dernek var. Ama bu derneğin bir farkı var. Devletimizin uyuşturucuyla mücadele kararlılığını Mersin’de de göstermek istiyoruz. Mersin’in kanayan yaralarına parmak basmak istiyoruz. Yönetim olarak uyuşturucuyla mücadele kararlılığındayız. Uyuşturucu büyük bir illet. Bu kararlılıkla mücadele etmezsek ilerde daha kötü şeyler olur” dedi.

Projelerimiz için destek bekliyoruz

Dernek yönetimine seçilen kişilerin Vali Ali İhsan Su ile tek tek görüştüğünü ve onun tavsiyelerini aldığını anlatan Kılıç, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın da derneğin kuruluş sürecini yakından takip ettiğini vurguladı.

Derneğin kuruluşunu sosyal medyadan duyurdukları 1,5 aylık süre içinde çok sayıda ailenin kendisine ulaşarak, bağımlı çocuğu için yardım talebinde bulunduğunu kaydeden Kılıç, “Kentimizin uyuşturucuyla mücadeleye yönelik projelere ihtiyacı var. Bu tür projeler madde bağımlılığını azaltıyor, yeni bağımlılar oluşmasının önüne geçiyor. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın yapacağımız projeleri bire bir takip edip çözüme kavuşturmaya çalışacağını biliyoruz. İnanıyoruz ki Sayın Bakanımızın bu anlamda destekleri büyük olacaktır. Doğrusu bizim de beklentimiz bu yöndedir. Mersin Valiliğimiz ‘Hayata Gülümse’ projesi hazırladı ve bu proje SODES’ten 2,5 milyon lira destek aldı. Bunun Mersin için önemli bir proje olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Külliyeyi devlet desteğiyle yapabiliriz

MERBADER olarak iki aşamalı bir çalışma sistemi kuracaklarını söyleyen Kılıç, öncelikle uyuşturucuya ve madde bağımlılığına bulaşmamış çocuklar, gençler ve aileleri için eğitim çalışmaları yapacaklarını, uyuşturucuya bulaşmış gençlerin yeniden hayata kazandırılması için de rehabilitasyon hizmeti vereceklerini söyledi.

Derneğin en önemli hedefinin MERBADER Külliyesi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hayata geçirmek olduğunu anlatan Kılıç, “Külliye ve Rehabilitasyon Merkezi 50 yatak kapasiteli olacak. Bu külliye içinde bitkisel üretim ve hayvan besiciliği gibi çalışma alanları olacak. El sanatları ve spor alanları olacak. Madde bağımlılarını ilaçla tedavi etmek istemiyoruz. Çünkü ilaçlı tedavide bağımlı kişi bir maddeden kurtuluyor ama bu kez de ilaç bağımlısı oluyor. Biz, rehabilitasyon merkezinden çıkan gençlerin kendisine, ailesine, vatanına faydalı hale gelmesini hedefliyoruz. Merkezden çıktıktan sonra iş bulup çalışması, hayata, topluma yeniden katılmasını istiyoruz. Bu külliyeyi devlet desteği olmadan yapmamız mümkün değil. Kalkınma Bakanlığı’nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın en önemlisi belediyelerin bu projeye destek vermesi gerekiyor” dedi.

Öncelikle anneleri eğiteceğiz

MERBADER yöneticilerinin bugüne kadar uyuşturucuyla mücadele konusunda deneyimi olmadığını ancak dernek yönetimine seçilmeden önce belli bir eğitim programından geçtiğini ifade eden Kılıç, “Bugüne kadar uyuşturucuyla mücadele eğitimleri okullarda sadece rehber öğretmenlere veriliyordu. Biz farklı bir şey yapacağız ve annelere eğitim vereceğiz. Çünkü anne çocuğa en yakın kişi. Genelde anneler bu konuda bilinçli olmadıkları için çocuğun madde bağımlısı olduğunu öğrendikleri anda şaşırıyorlar, panik oluyorlar, çocuğa nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Onun için mutlaka anneleri eğiteceğiz” diye konuştu.

‘Bağımlıların ilaçla tedavisi yeterli değil’

MERBADER yönetiminde yer alan Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu da, Külliye ve Rehabilitasyon Merkezi’nde izlenecek tedavi süreçleri ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Elbeyoğlu, “Uyuşturucu ve madde bağımlılarının rehabilite edilmesinde ilaç tedavisi yeterli olmuyor. Psikolojik destek de sağlanması gerekiyor. Bağımlı kişileri doğa ile bütünleştirerek rehabilite edeceğiz. Toprakla uğraşacaklar, domates yetiştirecekler, peynir yapacaklar yani üretimin içinde olacaklar” dedi.

Derneğin yürüteceği bir diğer projenin de Moderatör Liderlik Eğitimi olduğunu belirten Prof. Dr. Elbeyoğlu, “Bu proje kapsamında üniversitelerin çeşitli bölümlerinde okuyan öğrencilere rehberlik eğitimi vereceğiz. Gençlerimiz, madde bağımlısını tanıma, madde bağımlısıyla iletişim kurma konularını öğrenecekler. Bu gençlerimizi rehabilitasyon merkezinde istihdam edeceğiz ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde okullara yönlendireceğiz. Böylece gençlerimiz de başka gençleri eğitecek. Okullardaki çalışmalarda madde bağımlısı olduğu belirlenen gençler merkezlerimize yönlendirilecek” diye konuştu.

Dernek yönetiminde kimler var?

Mersin Hayata Bağlananlar Derneği (MERBADER) kurucu yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor:

Nizamettin Kılıç (Dernek Kurucu Başkanı -İşadamı)

Didem Yapar Pektaş (Başkan Yardımcısı- İş kadını)

Mehmet Şahin (Başkan Yardımcısı- Avukat)

Ömer Saygılı (Başkan Yardımcısı- İşadamı)

Tayfun Erçetin (Sayman- Doktor)

Dilek Sultanoğlu Kutluay (Genel Sekreter –Avukat)

Hava Güngeç(Yönetim Kurulu Üyesi -Devlet Memuru)

 Prof. Dr.KamuranElbeyoğlu(Denetim Kurulu Başkanı-Psikoloji Profesörü)

İsmail Yanuk(Denetim Kurulu Üyesi-  İşadamı)

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ