Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sona erdi

Okuduğunuz haber
VERG° ZAMLARıNA TEPK°

Toros Tarım’dan Çevre Yatırımı

Anasayfa   /    Gündem    /    Vergi zamlarına tepki

Vergi zamlarına tepki

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, son vergi zamlarına ve özelleştirme adımlarına tepki gösterdi.

GüNDEM      02 Ekim 2017 - 16:45     447     0

Vergi zamlarına tepki

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Orta Vadeli Program’da gelir vergisinin, motorlu taşıtlar vergisinin artırılmasına tepki gösterdi. Platform sözcüsü Sinan Muşlu, yeni düzenlemeyle milyonlarca insanın yoksulluk sınırının altına ineceğini savundu. Muşlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artışın geri çekilmesinin yeterli olmayacağını iddia etti ve programın tamamen gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

-Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Orta Vadeli Programla ilgili eleştirilerini kamuoyu ile aylaştı.Platform adına bir açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu,  “OVP’ de mevcut durumda yüzde 27 olan gelir vergisi 3. diliminin yüzde 30’a çıkarılması, Motorlu Taşıtlar Vergisinin yüzde 40 ile yüzde 68 arasında artırılması,  kamu lojmanlarının ve sosyal tesislerin satılması, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kapsamının genişletmesi başta olmak üzere emekçi kesimlerin, yoksullaştırılmış halkın omzundaki yükü daha da arttırmaya dönük pek düzenleme yer almıştır. Kamu emekçilerinin maaşlarını 2018 için yüzde 4+yüzde 3,5 artıranlar son açıkladıkları OVP ile zaten adaletsiz olan vergi sistemini daha da derinleştirmekte, emekçi kesimlerin, halkın üç yılı bugünden ipotek altına alınmaktadır. Bu yönü ile söz konusu OVP, AKP iktidarının sadece orta vadede değil,  uzun vadede de yoksuldan alıp zengine verme,  savaşın- rantın- yağmanın faturasını emekçi kesimlere ve yoksullaştırılmış halka yıkma politikasını sürdüreceğinin işaretidir” dedi.

OVP’ ye yönelik olarak ifade edilen tepkilerin, eleştirilerin sadece artan vergi yükü ile sınırlanmaması gerektiğini kaydeden Muşlu, programın kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi amacını taşıdığına dikkat çekti.

Muşlu, “Vergide adaletin sağlanmasındaki temel kurallar alt üst edilmiştir. Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi alma politikası adım adım hayata geçirilmiştir.  Siyasi iktidar, kamu emekçilerinin, işçilerin gelir vergisi başta olmak üzere vergilerde yaşanan adaletsizliğin giderilmesine ilişkin taleplerine hep kulaklarını tıkamıştır. Yandaş sendika ve konfederasyonlar ile imzalanan,  sefalet oranında maaş artışı dayatılan ‘toplu sözleşmelerde’ milyonlarca emekçinin bu temel talebi görmezden gelinmiştir.   Buna karşın sermayeden-patronlardan alınması gereken vergilerden, primlerden yatırımı, üretimi, istihdamı teşvik etme gibi gerekçeler ileri sürülerek defalarca vazgeçilmiştir.  Vergi affı, sosyal güvenlik primi affı, vergi barışı gibi farklı adlarla sermayeye-patronlara, başbakanın tabiri ile kıyak geçilmiştir. Bu tabloya rağmen son açıklanan OVP ile  tersine Robbin Hoodculuk olarak nitelenen, yoksuldan alıp zengine verme politikasını daha da azgın bir şekilde sürdürmeye dönük düzenlemeler yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

OVP ile kamu kurumlarının özelleştirilmesinin de gündeme geldiğini kaydeden Muşlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki artıştan vazgeçilebileceği yönündeki açıklamalarının yeterli olmadığı, programın tamamının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ