Mersin'de ‘engelliler şöleni’

Okuduunuz haber
YAŞ 65  YETERLLĞN SONU MU?

AKİB Nisan Ayı İhracatı geriledi

Anasayfa   /    Mersin    /    Yaş 65  yeterliliğin sonu mu?

Yaş 65  yeterliliğin sonu mu?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Abdullah Yıldız, 65 yaş üstü kişilerden rapor istenmesinin  yasal bir zorunluluk  olmadığını belirterek,’Ancak bürokrasi sorumluluktan kaçmak için 65 yaş üstü herkesten rapor istiyor. Sadece tıp dışında değil, tıp içinde bu algı var” dedi.

MERSN      10 Mayis 2018 - 17:23     326     0

Yaş 65  yeterliliğin sonu mu?

Abidin Yağmur


Türkiye Biyoteknik Derneği 9. Ulusal Kongresi Mersin’de Atlıhan Otel’de gerçekleştirildi. Kongrenin katılımcılarından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı öğretim üyesi Abdullah Yıldız, ‘Türkiye’de 65 yaşında olmak: Birey ve Yeterli Olmanın Sonu mu?’ başlıklı bildirisini sundu.Sunumuna yaşanmış bir öyküyü anlatarak başlayan Yıldız, “Bir psikiyatr, özel bir işi için notere gidiyor. 65 yaş üzerinde olduğu için kendisinden akli melekelerinin yerinde olduğuna dair rapor isteniyor. Psikiyatr bu raporları kendisinin düzenlediğini, doğal olarak akli melekelerinin yerinde olduğunu söylese de noteri ikna edemiyor ve başka bir psikiyatra gidip rapor aldıktan sonra işini halledebiliyor. Bu öykü, 65 yaş konusunda yaşanan ironik durumu özetliyor” dedi.

Yıldız,  65 yaş üstü kişilerden akli melekelerinin yerinde olduğuna dair rapor istenmesinin yasal bir zorunluluk olmadığını ancak noterlerin, tapu sicil müdürlüklerinin ve son zamanlarda özel bankaların 65 yaş üstü kişilerden bu raporu istediğini kaydetti.

 Yıldız,  “2003 yılında Sağlık Şurası 65 yaş üstü herkesten akli melekelerinin yerinde olduğuna dair rapor istenmesinin onur kırıcı olduğunu belirtti. Fakat burada, şüphe ve kuvvetli şüphe durumunda bu raporun istenebileceğine dair bir açık kapı bırakıldı. 65 yaş böyle bir sorgulama için yeterli mi? Aslında 65 yaş bilimsel bir veriye dayanmıyor. 65 yaş sınırı rastgele seçilmiş. Yaşlılık bir hastalık değil. Yaşlanmayla bazı yetilerde zayıflama olur. Fakat bu yaşlılığın doğal seyri içinde olur. Yaşlı birey belli bir alanda yeterliğini yitirmiş olabilir ama başka alanlarda yeterliğini yitirmemiş olabilir. Tüm yeterliliklerin ne zaman, hangi yaşta yitirildiğini ölçme şansımız yok. Ancak 65 yaş üstü herkese eşit muamele yapılıyor ve yeterlilik testine gönderiliyor. Şüphe ve kuvvetli şüphe konusunda 65 yaş üstü kişilere ayrımcılık yapılıyor. Akli melekelerinin yerinde olup olmadığına dair teste gönderilenlerin yüzde 90’ı aklı melekeleri yerindedir raporu alıyor” dedi.

Alzheimer dahil tüm demansların 65 yaşta yüzde 8 oranında olduğunu ifade eden Yıldız,  “Bununla beraber bazı demanslar 40’lı yaşlarda da başlayabilir. Yaş yeterlilik konusunda tek başına belirleyici unsur değil. Ancak ülkemizde 65 yaş ve üstündeki kişilerin anlama yetisini kaybettiğine dair bir algı var. Sadece tıp dışında değil, tıp içinde bu algı var” diye konuştu.

 Yıldız, “Yaşından dolayı sorgulanan insanın kendini kavrayışı etkilenebilir. Birey anlamsal ya da varoluşsal sorgulamalar yaşayabilir. Çünkü o yaşa kadar kendisiyle ilgili tüm kararları kendisi alırken birden bire akli melekelerinin yerinde olduğuna dair rapor getirmesi isteniyor. 65 yaş ve üzerinde akli melekelerin yerinde olduğuna dair rapor istenirken emeklilik yaşının 65 olması da ironiktir. Türkiye’de 7 milyon civarında 65 yaş üstü insan var. Bürokrasi sorumluluk almamak için 65 yaş üstü herkesi bu teste gönderiyor, insanlar da işleri acele olduğu için bu teste gitmeyi kabul ediyor. Ve hekim karşısında sorgulandığı için acaba ben bunadım mı kaygısına kapılıyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER