‘Küçük Akbaba Projesi’nin ikinci etabı Mersin’de başlıyor

Okuduunuz haber
‘YAŞLLAR BAKM GÜVENCESNE KAVUŞACAK’

Forum Mersin, görsel bir şölene imza atıyor!

Anasayfa   /    Mersin    /    ‘Yaşlılar bakım güvencesine kavuşacak’

‘Yaşlılar bakım güvencesine kavuşacak’

CHP  Mersin Milletvekili Adalı  Cavidan Demirağ, CHP iktidarında tüm yaşlıların evde  bakım güvencesine kavuşacağını söyledi.

MERSN      12 Haziran 2018 - 16:37     293     0

‘Yaşlılar bakım güvencesine kavuşacak’

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Adayı Cavidan Demirağ, 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarını kentin her noktasında sürdürüyor. İlçeleri, köylerin, mahalleleri cadde ve sokakları gezen Demirağ, partisinin programını anlatıyor.Türkiye’de yaşlıların sosyal yaşama katılımda yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Demirağ, başta çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar, engelliler, dar gelirliler olmak üzere tüm dezavantajlı kesimlerin, kentlerin sunduğu olanaklardan eşit şekilde yararlanması gerektiğini söyledi. 

 

Katılım Payı Alınmasına Son Vereceğiz

 

CHP iktidarında 65 yaş üzerindeki yurttaşların kültür, sanat ve spor etkinliklerinden ücretsiz yararlanmalarının sağlanacağını ifade eden Demirağ

 “Sosyal tesis olanakları bulunmayan meslek grupları için yeni tesisler yapacağız. Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB iş birliğiyle gerçekleştirilecek projelerle emeklilerimize makul ücretlerle gezi ve tatil olanağı sağlayacağız. Hukuk sistemimizde yaşlı hakları konusundaki eksiklikleri detaylı bir incelemeyle tespit edip, gerekli düzenlemeleri derhal yapacağız. Son yıllarda haksız olarak aylığı kesilen yaşlılarımıza aylıklarını yeniden bağlayacağız. Tüm yaşlılarımızı sağlık güvencesine kavuşturacağız. Kentlerdeki demografik yapıyı dikkate alarak yeterli sayı ve kalitede yaşlı bakım evleri ve huzurevleri açacak ve evde bakım ve destek hizmetlerinin kalitesini artıracağız. Hanedeki bütün yetişkinlerin çalışması halinde hanede bulunan bakıma muhtaç yurttaşlarımızın gündüz yaşlı bakım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmalarını sağlayacağız. Evde destek ve bakım hizmetlerini yaygınlaştıracak, tüm yaşlılarımızı bakım güvencesine kavuşturacağız. Evde bakım hizmeti sunulmasında hane gelirine değil, sadece yaşlı yurttaşlarımızın bireysel gelirini dikkate alacağız. Yaşlılara sunulan temel sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmasına son vereceğiz.” Diye konuştu.

En düşük emekli maaşını 1500 lira yapacağız

 Emeklilere de Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Demirağ  yapılacak çalışmaları şöyle sıraladı: “Adil bir intibak yasası çıkaracağız. Katsayı ve gösterge sistemini yeniden düzenleyeceğiz. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini gidereceğiz. 1 Ocak 2019’dan itibaren en düşük emekli maaşını 1.500 TL yapacağız. Emeklilere milli gelir artışından refah payı vereceğiz. Emeklilerin geçmişteki refah payı kayıplarını tazmin edecek bir intibak yasası çıkaracağız. Emekli banka promosyonlarını kamu çalışanları ile aynı orana yükselteceğiz.Emekliler için muayene ve ilaç katılım paylarını ve fark ücretlerini kaldıracağız. 65 yaş üzerindeki yurttaşlarımızın kültür, sanat ve spor etkinliklerinden ücretsiz yararlanmalarını sağlayacağız.”

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER