36 yıllık Gümrük müşaviri  güvenlik soruşturmasına takıldı!

Okuduunuz haber
YERMZDE SAYYORUZ

Toroslar’da Spor, Kültür ve Sanat Projesi    

Anasayfa   /    Gndem    /    Yerimizde sayıyoruz

Yerimizde sayıyoruz

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ,Dünyanın Endüstri 4.0 Devrimi’ne yönelirken Türkiye’nin inşaata dayalı büyüme hedefiyle oyalandığını savunarak, “İnşaata dayalı kalkınma modelini denediğimiz içindir ki Türkiye’de 10 yıldır kişi başına gelir 10 bin dolarda sayıyor. Yerimizde sayıyoruz. Daha ileri gidemeyiz. 10 bin dolarlık gelirde takılır kalırız. Bunu değiştireceğiz”  dedi Türkiye’de tarıma destek veriliyor diyenlerin de  doğruyu söylemediğini savunan Hamzaçebi, “ Türkiye kendine yeten 7 ülkeden biriydi şimdi tarımda ithalatçı konumuna geldi. Bunu bitireceğiz. Türkiye tarımda potansiyelini kullanan, buğday, mercimek ithal etmek zorunda kalmayan bir ülke konumuna gelecektir” diye konuştu.

GNDEM      12 Haziran 2018 - 16:55     430     0

Yerimizde sayıyoruz

ABİDİN YAĞMUR

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Türkiye genelinde çiftçinin yılda 4 milyon ton mazot kullandığını, bunun için 10 milyar lira tutarında KDV ve ÖTV ödediğini belirterek,  “Peki siz çiftçiye ne kadar mazot desteği veriyorsunuz? 800 milyon lira. Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığında çiftçimize mazotta 10 milyarlık destek vereceğiz. Destek böyle olur” dedi.

  Dünyanın Endüstri 4.0 Devrimi’ne yönelirken Türkiye’nin inşaata dayalı büyüme hedefiyle oyalandığını savunan Hamzaçebi, “İnşaata dayalı kalkınma modelini denediğimiz içindir ki Türkiye’de 10 yıldır kişi başına gelir 10 bin dolarda sayıyor. Yerimizde sayıyoruz. Daha ileri gidemeyiz. 10 bin dolarlık gelirde takılır kalırız. Bunu değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Mersin Karadenizliler Derneği’nin iftarına katılmak üzere geldiği Mersin’de bazı temaslarda bulundu. İlk olarak Tarsus’ta, Tarsus Ticaret Borsası ile Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Hamzaçebi daha sonra partisinin Mersin İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Mersin yöresinin Türkiye ekonomisinde çok önemli bir ağırlığı olduğunu ancak yeterince değerlendirilmediğini ifade eden Hamzeçebi, “Genel olarak Türkiye’nin gücünün iyi değerlendirilmediğini söyleyebiliriz.  Türkiye temel tarım ürünlerini ithal ediyor. Sanayi hammaddesi tarım ürünlerini ithal ediyor. Pamuk ithal ediyor. Ekmek buğdayını ithal ediyor. Mercimeği, kurufasulyeyi ithal ediyor. Türkiye’de tarıma destek veriliyor diyenler doğruyu söylemiyor. Türkiye kendine yeten 7 ülkeden biriydi şimdi tarımda ithalatçı konumuna geldi. Bunu bitireceğiz. Türkiye tarımda potansiyelini kullanan, buğday, mercimek ithal etmek zorunda kalmayan bir ülke konumuna gelecektir” dedi.

 

‘Çiftçi yılda 10 milyar mazot vergisi veriyor’

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğiz dediğinde, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı’nın ‘Biz zaten vergisiz veriyoruz’ dediğini ifade eden Hamzaçebi, “Muharrem İnce çiftçiye mazotu vergisiz olarak 3 liraya vereceğiz dedi. Bakan çıktı biz zaten vergisiz veriyoruz dedi.  Böyle bir şey var mı? Doğrusu şu, bütçede çiftçiye mazot desteği kalemi vardır. Buradan tüm çiftçilere verilen toplam para 800 milyon liradır. Peki çiftçi mazot alırken ne kadar ödüyor? Hesabını yapalım. Ziraat Odaları Birliği rakamlarına göre Türkiye’de çiftçi yılda 4 milyon ton mazot kullanıyor. Litrede ÖTV ve KDV olarak 2,5 lira vergi olduğunu hesaplıyoruz. 10 milyar lira çiftçi vergi ödüyor demektir. Peki siz çiftçiye ne kadar mazot desteği veriyorsunuz? 800 milyon lira. Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığında çiftçimize mazotta 10 milyarlık destek vereceğiz. Destek böyle olur” ifadelerini kullandı.

 

‘İnşaat yapalım ama başka şeyler de yapmamız lazım’

Türkiye’nin Endüstri 4.0 devrimine odaklanması gerektiğini belirten Hamzaçebi, “Dünya endüstri 4.0 devrimine giderken Türkiye ortalama 7 yıl 9 ay olan eğitim seviyesiyle bu devrimi yakalayamaz. İnşaat sektörüyle övünmek gibi bir ilkelliğe kapılır. Amerika’nın, İngiltere’nin, Fransa’nın bu gelişmiş ülkelerin inşaat sektörü yok mu? Yollar, köprüler yapmıyor mu? Mutlaka yapıyor. İnşaat sektörü dediğiniz çimentodur, kumdur, demirdir, bir de mühendislik hesabıdır. Parayı koyarsınız yaparsınız. İnşaata dayalı kalkınma modelini denediğimiz içindir ki Türkiye’de 10 yıldır kişi başına gelir 10 bin dolarda sayıyor. Yerimizde sayıyoruz. Daha ileri gidemeyiz. 10 bin dolarlık gelirde takılır kalırız. Bunu değiştireceğiz. Türkiye endüstri 4.0 devrimini yakalayacak bir eğitim sistemini kuracaktır. Eğitim olmadan, parayı vererek bu devrimi yakalayamazsınız. Bugün dünyanın en büyük şirketleri bilişim şirketleri. Dünya böyle bir yere gidiyorken biz yol yapmakla, köprü yapmakla övünüyorsak geri kalmışız demektir. Üçüncü havalimanını yapalım, Marmaray’ı yapalım, Avrasya’yı yapalım. Hepsine teşekkür ederiz. Yerli otomobili de yapalım. Ama başka şeyler de yapmamız lazım. İşte 24 Haziran bunların oylanacağı gündür. Biz 10 bin dolara takılıp kalacak mıyız yoksa refahın, mutluluğun, zenginliğin olduğu bir ülke mi olacağız” diye konuştu.

 ‘Servet yandaşlara akıyor’

Tek adam rejiminin kontrolsüz güç olduğunu, böyle bir rejimde herkesin başına her şeyin gelebileceğini ifade eden Akif Hamzaçebi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlar OHAL’i  kaldıracağız, doları indireceğiz, işsizliği bitireceğiz diyor. Peki bu ülkeyi 16 yıldır kim yönetiyor? Bu vaatleri ancak muhalefet partileri verir. Hükümet bir anlamda başarısızlığını ilan ediyor. İşsizliği bitireceğiz demek 16 yıldır işsizlik konusunda başarılı olamamışsınız demektir. OHAL’i  kaldırabiliriz demek OHAL’in zararlarını görmek ama ikbali için vazgeçememek demektir. Merkez Bankası bağımsız yapacağız diye vaatlerde bulunuyorlar. Karışıyorsun. Karıştığın için dolar buralara kadar geldi. Türkiye birçok alanda atılım gerçekleştirebilecek güce sahip. Liyakatlı, eğitimli insan kaynağı var. Yeter ki Türkiye önünü görebildiği bir iktidar ve cumhurbaşkanına sahip olsun. Sadece bu olduğunda bile her şey değişecek, sonrası çorak söküğü gibi gelecektir.  Muharrem İnce her gün 2 miting yapıyor. Kılıçdaroğlu her gün bir ilde kanaat önderleriyle buluşuyor. Bütün arkadaşlarımız çalışıyor. Başarmak istiyoruz. Başaracağız. 24 Haziran’da başka bir Türkiye olacak. Güzel günlere doğru gidiyoruz. Türkiye rahatlayacak, Türkiye önünü görecek. Türkiye artık iktidarın sadece yandaşlara nema dağıtma meselesi olmadığını görecektir. Bugün Türkiye’de iktidar, iktidar sahiplerine, yakınlarına nema dağıtma aracına dönmüştür. Sadece kendileri faydalanıyor, sadece yandaşları faydalanıyor. Çiftçiye mazot desteği vermiyor ama banka kredileriyle, TMSF uygulamalarıyla, İstanbul Belediyesi’ndeki uygulamalarla servet yandaşlara aktarılıyor.”

‘Toplum artık huzur istiyor’

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da,  “İktidarın yıllardır kutuplaştırmaya çalıştığı, birbirine düşman hale getirmeye uğraştığı bu toplum artık huzur istiyor. İnsanlarımız, siyasetçilerden artık, kavga etmelerini değil, gerçek sorunlara kalıcı çözümler üretmelerini bekliyor. 24 Haziran seçimlerine giderken,  toplumun bu arzusuna en uygun parti, hiç kuşkusuz, Cumhuriyet Halk Partisi'dir.  Biz bu seçimde, halkımızın önüne,  güler yüzlü ve üretken bir siyaset anlayışıyla,  gerçekçi ve detaylı bir hükümet programıyla çıkıyoruz.  Toplumsal barışı sağlamak, Türkiye'yi istikrarlı ve itibarlı bir ülke haline getirebilmek için ilk adımı atmaya ve 24 Haziran'ı bir bayrama çevirmeye hazırız.   Partimizin değil, ‘hepimizin Cumhurbaşkanı’ olmak için yola koyulan çok değerli adayımızla,  demokrasi ve adalet yolundaki kararlılığını bir an bile yitirmeden mücadele eden çok değerli Genel Başkanımızla, milletvekili adaylarımızla, tüm örgütümüzle hazırız” dedi.

‘Karadenizliler olarak sorumluluk aldık’

Basın toplantısının ardından CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi, CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak’ın da aralarında bulunduğu partililer Mersin Karadenizliler Derneği’nin iftar davetine katıldı.

Mersin Karadenizliler Derneği adına söz alan eski CHP il başkanı Abdullah Özyiğit,   “Siyasi düşüncesi ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız ve bu ülkeyi hep birlikte aydınlığa çıkaracağız. Karadenizliler olarak yaşadığımız kentte sorumluluk aldık. Kimimiz belediye başkanlığı yaptık, kimimiz il ve ilçe başkanlığı yaptık. Bundan sonra da sorumluluk almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER