Mersin 2019’ta tam gün eğitime geçiyor

Okuduunuz haber
YEŞLBOĞAZ MAZBATASN ALD

Toroslar’da Halil İbrahim Sofrası kuruldu

Anasayfa   /    Mersin    /    Yeşilboğaz mazbatasını aldı

Yeşilboğaz mazbatasını aldı

Mersin Barosu’nun hafta sonu gerçekleşen olağanüstü genel kurulunda başkanlığa seçilen Avukat Bilgin Yeşilboğaz mazbatasını aldı.

MERSN      13 Haziran 2018 - 17:10     426     0

Yeşilboğaz mazbatasını aldı

Abidin YAĞMUR

-Mersin Barosu’nun olağanüstü genel kurulu hafta sonunda yapılmış ve başkan adaylarından Gazi Özdemir 581 oy,  Bilgin Yeşilboğaz ise 787 oy almıştı. Bu sonuçlarla Mersin Barosu’nun yeni başkanı olan Bilgin Yeşilboğaz mazbatasını alarak görevine resmen başladı.

 Adliye binasındaki baro odasında düzenlenen mazbata törenine olağanüstü genel kurulda divan başkanlığını üstlenen Halit Akın, önceki dönem Mersin Barosu başkanları Alpay Antmen, İsa Gök, Hulki Özel, Şengün Erdoğan ve çok sayıda avukat katıldı.

Avukat Halit Akın, “Başkan adayları Gazi Özdemir ve Bilgin Yeşilboğaz’ın sağduyulu, kendilerine ve baromuza yakışır olgunlukta olmaları baromuzun birlikteliği ve dayanışması için çok önemliydi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Mersin Barosu bu şekilde görüntü vermeli. Mersin Barosu üyesi olmak avukatlara kazançtır. Yeni sistemde yargı bağımsızlığı çok önem arz etmekte. Yargı bağımsız olmadığı takdirde, avukatlarında bağımsızlığı elden gitmektedir ve işlerimizi yapamamaktayız. Bu nedenle, bu birlikteliği mutlaka sağlamalıyız” dedi.

Olağanüstü genel kurulda başkan adayı olarak yarışan, olağan genel kurula kadar başkanvekili görevini sürdürecek olan Gazi Özdemir de, “Mersin Barosu’nun menfaatlerini her zaman en önde tutacağım ve başkanın en büyük yardımcısı olacağım. Kazananın Mersin olacağına eminim. Görev süremizi layıkıyla tamamlayacağız” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ise, “1994 yılında başladığım ve onurla, gururla sürdürdüğüm meslek yaşantımda, her bir kademesinde- kurulunda şerefle, üreterek, mücadele ederek görev yaptığım Mersin Barosu’nun Başkanlığını yapmak benim için şüphesiz ki çok büyük bir onurdur.Mersin Barosu, evveliyatında olduğu gibi barolara ve meslektaşlara yapılan baskı ve saldırılara karşı siyasi görüşüne, cinsiyetine, ırkına bakmadan her zaman tüm meslektaşlarımızın ve barolarımızın yanında olacaktır” diye konuştu.

Atatürk ilkeleri ile Cumhuriyet ve demokrasinin kazanımları konusunda ödünsüz tavır alan, insan hakları alanında yapılan her türlü olumsuz müdahale karşısında her ne koşulda olursa olsun dik duran, adli makamlardaki keyfi ve ayrımcı uygulamalara karşı mücadele eden bir baro yönetim kurulu olacaklarını ifade eden Yeşilboğaz, “Havamıza, toprağımıza, suyumuza yönelik rant ve talan düzenine karşı durmak, dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet ve cinsel eğilim ayırt etmeksizin her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek, adalete erişimin, hak arama hürriyetinin, adil yargılanma ve savunma hakkının güçlenmesi ve yaşama geçmesi için çalışmak, kadına ve çocuğu yönelik şiddetin ve ihlallerinin önüne geçilmesi için mücadele etmek, ekonomik ve mesleki sorunlarımızın çözümünde aktif ve etkin rol almak, mesleki itibarımızı ve saygınlığımızı korumak ve yükseltmek, kentimizde bir arada yaşama kültürünü hakim kılmak, mesleğin istihdam alanlarının genişletilmesi yönünde çalışmalar yapmak, kamuda ve özelde çalışan meslektaşlarımızın hak ettiği saygı ve ekonomik duruma kavuşturmak hedeflerimiz olacaktır. Yüzyıllar öncesinden beri “adaletin gezici şövalyeleri” olarak tanımlanan ve kendi geçmişini yine kendi yazan bir mesleğe sahip olan biz avukatlar, siyasal düşüncelerimizi, aidiyetlerimizi bir kenarda bırakarak, birbirimizi ötekileştirmeden, yadırgamadan, ‘Mersin Barosu hepimizindir, bütün avukatlarındır”’ bilinciyle, yalnızca avukat paydasında buluşarak, birçok sorunumuzu çözebiliriz. Mersin Barosu ve bu baronun üyeleri olarak bizler, tarihsel geleneklerimize ve toplumsal sorumluluklarımıza uygun olarak hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

YORUM EKLEYN

X

Dikkat! Su tekil edecek, yasad, tehditkar, rahatsz edici, hakaret ve kfr ieren, aalayc, kk drc, kaba, pornografik, ahlaka aykr, kiilik haklarna zarar verici ya da benzeri niteliklerde ieriklerden doan her trl mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk ierii gnderen ziyaretilere aittir.

X

Habere hi yorum yaplmam. lk yorumu siz yapn.

GNN MANETLER