Vali Su’dan tarihi mekanlarda inceleme

Okuduğunuz haber
YURTTAN ATILDI, DAVAYI 2 YIL SONRA KAZANDI

Eğitimcilerden ‘Performans’ tepkisi

Anasayfa   /    Mersin    /    Yurttan atıldı, davayı 2 yıl sonra kazandı

Yurttan atıldı, davayı 2 yıl sonra kazandı

Önceki dönem CHP Anamur Gençlik Kolları yöneticisi Irmak Turhan,  öğrenci olarak bulunduğu Manisa’da ‘Cumhurbaşkanına ve devlet büyüklerine hakaret ettiği’ iddiasıyla kız öğrenci yurdundan atıldı ve öğrenci bursu kesildi. Yurt-Kur’un kararını bölge idare bölgesine götüren Turhan davayı kazandı, yurda geri dönme ve yeniden burs alma hakkı kazandı.

MERSİN      16 Nisan 2018 - 10:47     258     0

Yurttan atıldı, davayı 2 yıl sonra kazandı

Abidin YAĞMUR

Geçtiğimiz yıllarda Anamur’da CHP Gençlik Kolları’nda görev alan Irmak Turhan,  2016 yılında Celal Bayar Üniversitesi Maliye Bölümü’nü kazandı ve Manisa’ya gitti. Manisa Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan Irmak Turhan, 30 Kasım 2016’da, Kız Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri konulu bir sergi nedeniyle yurt görevlileriyle tartıştı.

Sergiye nezaret eden yurt görevlisi, öğrenci Irmak Turhan’ın, “Biz bunları burada görmek zorunda mıyız? Siz yurtta siyaset yapıyorsunuz” dediğini tutanağa geçirdi. Yurt görevlisi ayrıca, Turhan’ın 15 Temmuz’un gerçek bir darbe değil senaryo olduğunu söylediğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret sözleri sarf ettiğini de tutanağa geçirdi.

Irmak Turhan, aynı gün yurt yönetimi odasına çağırıldı ve burada tutulan tutanakta da Turhan’ın Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasına yer verildi.

Yurt yönetimi, öğrenci Irmak Turhan hakkında soruşturma başlattı ve 8 Aralık 2016 tarihinde, Turhan hakkında süresiz olarak yurttan çıkarma ve Yurt-Kur tarafından verilen burs ve öğrenim kredisinin kesilmesi yönünde disiplin kararı verdi.

Kararın ardından yurttan atılan Irmak Turhan, Mersin Barosu avukatlarından Nevin Zaimoğlu eliyle konuyu Manisa İdare Mahkemesi’ne taşıdı ve kararın iptalini istedi. Yerel mahkemenin, Yurt Müdürlüğü’nün kararını yerinde bulması ve bozma talebi reddetmesi üzerine dosya İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi.Dosyayı inceleyen 5. İdari Dava Dairesi, Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nin “Disiplin cezaları verilirken öğrencinin yurt içindeki ya da yurt dışındaki hal ve hareketleri, yurt idaresi ve arkadaşlarına karşı tutumu, fiil ve hallerin hangi şartlar altında işlenmiş olduğu, psikolojik durumu ve diğer şartlar göz önünde bulundurularak bir derece ağır veya hafif ceza verilebilir” şeklindeki hükmüne dikkat çekti.

Dava konusu olayda yurt yönetiminin, Irmak Turhan’a en ağır disiplin cezasını verdiğini, Turhan’a bir derece hafif ceza verilip verilmeyeceği konusunda bir tartışma ve değerlendirme yapılmadan en ağır cezanın verilmesinin hukuka uygun olmayacağını belirten mahkeme, disiplin işleminin iptaline karar verdi. Böylece Irmak Turhan, kız öğrenci yurduna dönme ve öğrenim kredisini yeniden alma hakkını kazanmış oldu.

Kararı değerlendiren avukat Nevin Zaimoğlu, “Bir hukukçu olarak çok mutluyum. Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yurttan atılan, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldığı kredisi kesilen Irmak Turhan için verdiğimiz hukuk mücadelesini yerel mahkemede kaybetmiştik.  Pes etmedik, mücadele ettik. Bu haksız karar üst mahkemece ortadan kaldırıldı, haksız işlem iptal edildi. Adaletin tecelli ettiğini görmek, haksızlıklara karşı adaletin güvencesinde olduğunu hissetmek çok güzel” dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ