TFF’ye adalet çağrısı! | Güney Gazetesi Mersin

TFF’ye adalet çağrısı!

İstinye’deki Orhan Saka Amatörler Evi’nin önünde futbolcuların yaptığı eyleme Mersinli futbolcular da destek verdi. Yıllardır amatör liglerde oynayarak geçimini sağlayan Altay Kartal ve Selim Belci, TFF’ye adalet çağrısı yaparak, “ligler oynatılsın” dedi.

TFF’ye adalet çağrısı!

AHMET SÜTCÜ

 

TFF Başkan Vekili ve Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez'in, "2020-2021 Sezonu Bölgesel Amatör Lig, büyükler ve gençler kategorilerinde yerel amatör ligler ile ilgili alınan kararlar, ülkemizde ve dünyada etkileri devam etmekte olan Covid-19 salgın hastalığının seyri, hastalığa bağlı Sağlık Bakanlığımızın aldığı tedbirler ve uyguladığı talimatlar ile TFF Sağlık Kurulunun önerileri çerçevesinde yeniden değerlendirilecek olup, resmî açıklama önümüzdeki hafta içinde yapılacak değerlendirmeler sonucunda kamuoyu ile paylaşılacaktır" açıklamasının ardından amatör liglerde geçimini sağlayan futbolcular, korona virüs  salgınına yönelik tedbirler kapsamında henüz başlatılmayan liglerinde yeni sezon planlamasının bir an önce yapılması talebinde bulundu. İstinye'deki Orhan Saka Amatörler Evi'nin önünde toplanan 70 kadar BAL futbolcusu, liglerinin başlatılmamasını protesto etti. Futbolcular, alkışlarla Türkiye Futbol Federasyonunu (TFF) protesto ederek seslerini duyurmaya çalıştı.

 

BELCİ VE KARTAL’DAN DESTEK

Futbolcuların yaptığı protestoya Mersin’den destek geldi. Yıllarca amatör liglerde top koşturan Altay Kartal ile Selim Belci, Güney Gazetesi’ne yaptığı açıklama ile yapılan açıklamanın harfi harfine katıldıklarını belirterek, TFF’ye adalet çağrısı yaptılar.

 

“FEDERASYON HERKESE EŞİT DAVRANMALI”

Son 10 yıldır amatör liglerde kalecilik yapan Altay Kartal, amatör futbolcuların son 6 aydır çektiği zorlukları anlattı. 6 aydır ayaklarına top değmediğini belirten Kartal, “Amatör futbolcular olarak zor günler geçiriyoruz. Biz amatör ligde oynayarak geçimimizi sağlıyoruz. Federasyon herkese eşit davranmalı. Profesyonel ligler oynanıyorsa amatör liglerde oynanmalı. Biz sadece futbolculuk yapıyoruz. Başka geçim kaynağımız yok. Futbolcu kardeşlerimiz bizlerin adına toplanarak gereken açıklamayı yaptılar. Bu açıklamayı destekliyoruz. Harfi harfine katılıyoruz. Allah yardımcımız olsun” dedi.

 

“MAĞDURİYETLER EN KISA SÜREDE GİDERİLMELİ”

Son 5 yıldır amatör liglerde sol bek oynayan Selim Belci de, 6 aydır evlerine ekmek götüremediklerini söyledi. “Aylar geçti. Başlama tarihi açıklanmadı” diyen Belci, “Şu anda oynatmama kararıyla karşı karşıyayız. 6 aydır para kazanamıyoruz. Profesyonel ligler oynanıyor. Amatör ligler oynanmıyor. Onlara konulan kurallar bizlere de konulsun. Onlara virüs bulaşmıyor da bizlere mi bulaşıyor. Ötekileştirme yapılmamalı. Ligler bir an önce başlamalı. Türkiye genelinde amatör sporcular olarak bir grubumuz var. Oradaki bazı arkadaşlarımız bizim sözcümüz olarak Ali Düşmez ile görüştüler. Bizim mağduriyetimizi anlattılar. Ali Başkan bu hafta içi sağlık kuruluyla görüşecek. Bizim bu durumumuzu anlatacağını, en sağlıklı kararın alınması için gereğinin yapacağını belirtmiş. Binlerce sporcu, antrenör, malzemeci mağdur. Bu mağduriyetlerin en kısa sürede giderilmesi için liglerin tekrardan oynatılması yönünde kararın açıklanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.