‘İstismar davalarının takipçisiyiz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, babaları tarafından senelerce cinsel istismara uğrayan 3 kız kardeşin mağdur olarak yer aldığı ve bugün görülecek dava öncesinde bir açıklama yaptı.

‘İstismar davalarının takipçisiyiz’

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismarın çok ciddi bir toplumsal sorun haline geldiğini belirterek, “İstismarla mücadelede devlet organlarının kararlı ve aktif olmaması da maalesef bu sorunu büyütüyor. İstismar ihbarlarına karşı duyarsızlık, cinsel istismar suçlularına ödül gibi cezalar verilmesi, suçluların ticari ve siyasi ilişkileri nedeniyle korunması gibi örnekler adalete olan güveni ciddi biçimde sarsıyor. Bu karanlık tablonun içerisinde en güçlü umut ışığı toplumun bu konuda artan duyarlılığıdır. Bu duyarlılığı daha da artırmak, mağdurların yalnız olmadıklarını hissettirmek, suçlulara toplumun vicdanından kaçamayacaklarını göstermek zorundayız.  Bu çerçevede 3 kız kardeş davası olarak bilinen davayı izlemek üzere İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Biçer Karaca Mersin’e geldi” ifadelerini kullandı.

 

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İTİBARSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR’

CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da, “Toplumun vicdanını yaralayan, bütün Türkiye’de olağanüstü tepkiyle karşılanan bu davanın takibi, hem de bu davanın sanığının en üst düzeyden cezalandırılması için bu davanın takipçisi olacağız. Mahkeme salonunda olacağız.  3 kız kardeşin yanında olduğumuzu göstereceğiz” dedi.

Karaca, “Ülkemizde aslında çocuk istismarı konusunda, uluslararası sözleşmeleri yerine getirilmemesi, saray iktidarının da kararlı ve basiretli bir tutum sergilememesinden dolayı hem kadın cinayetleri hem çocuk istismarı giderek artıyor. Kadına yönelik şiddetin ve çocukların istismarının engellenmesi için çok ciddi sözleşmeler var. Bunlardan biri İstanbul Sözleşmesi. İktidar bu sözleşmeyi uygulamadığı için kadın cinayetlerinde artış var. Bugün tartışmaya açarak İstanbul sözleşmesini toplum nazarında itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. 2011 yılında çocuk istismarına karşı imzaladığımız sözleşmenin de yükümlülükleri yerine getirilmiyor” diye konuştu. (Haber Merkezi)