Doktor başkan salgına karşı seferber oldu | Güney Gazetesi Mersin

Doktor başkan salgına karşı seferber oldu

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, salgınla mücadelenin bireysel önlemlerden çok, toplumsal önlemlerle başarıya ulaşacağını da belirterek, “Bu süreç çok önemli. Nedeni ve çözümü toplumsal olan bir olaya hükümet bireysel bakıyorsa, sadece maske takın, mesafeyi koruyun, hijyene dikkat edin diyorsa, bu insanları salgınla baş başa bırakmaktır. Bu süreçte hükümetin yapması gereken birçok şeyi belediyeler olarak biz yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Doktor başkan salgına karşı seferber oldu

ZELİHA ÖZİPEK

 

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Covit-19 salgını sürecinde birçok ilke imza attıklarını belirterek olası ikinci dalga dönemi için de hazırlıklı olduklarını söyledi. Belediye imkanlarıyla vatandaşlara C vitamini dağıtmaya başladıklarını ifade eden Başkan Bozdoğan, 65 yaş üstü kişilere akıllı bileklik dağıtarak sağlık durumlarını kontrol ettiklerini, belediyede kan testi hizmeti vermeye başladıklarını, üreticiden süt alıp işleyerek vatandaşlara ulaştırdıklarını söyledi. Bozdoğan, salgınla mücadelenin bireysel önlemlerden çok, toplumsal önlemlerle başarıya ulaşacağını da belirterek, “Bu süreçte hükümetin yapması gereken birçok şeyi belediyeler yapmaya çalışıyor” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, gazetemiz Güney’i ziyaret ederek imtiyaz sahibi Ali Adalıoğlu yönetiminde başlatılan yeni yayın döneminde başarılar diledi.

Ziyarette gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Dr. Haluk Bozdoğan,  “Tarsus Belediyesi’ni devraldığımızda 144 milyon lira borç vardı. 82 milyon lira cari açık vardı. Şimdi 18 milyon fazlalığa geçtik. Belediyenin kaynaklarını kullanmak gerekiyor. Sadece İller Bankası gelirine bağlanamazsınız” dedi.

 

‘YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRMAK AMAÇ OLMALI’

Covit-19 salgının Türkiye’de de görüldüğü mart ayında belediye bünyesinde 9 kişilik sağlık komisyonu, 6 kişilik ekonomi komisyonu kurduklarını anlatan Başkan Bozdoğan, “Pandemi döneminde ilklere imza attık. Birçok uygulamayı ilk kez Tarsus Belediyesi hayata geçirdi. Bir yandan salgının yayılmasını önlemeye yönelik çalıştık, bir yandan da salgının ekonomik etkilerine karşı vatandaşa yardım ettik. Bu çalışmalar devam ediyor. Haftalık 70 ton süt topluyoruz. Süt ile karın doyurursun ama ondan peynir yaparsan, yoğurt yaparsan sağlıklı beslenme olur. Biz şu an onu yapıyoruz.  Yoksula yardım etmek değil, yoksulluğu ortadan kaldırmak amaç olmalı. Şimdi 12 tane tanzim satış mağazası hazırlığımız var. Üreticiden satın alıp vatandaşa uygun fiyatla ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

 

‘NEDENİ VE ÇÖZÜMÜ TOPLUMSALDIR’

Belediye imkanlarıyla vatandaşlara C vitamini dağıtmaya başladıklarını ifade eden Başkan Bozdoğan, 65 yaş üstü kişilere akıllı bileklik dağıtarak sağlık durumlarını kontrol ettiklerini, belediyede kan testi hizmeti vermeye başladıklarını söyledi. Bozdoğan, salgınla mücadelenin bireysel önlemlerden çok, toplumsal önlemlerle başarıya ulaşacağını da belirterek, “Bu süreç çok önemli. Nedeni ve çözümü toplumsal olan bir olaya hükümet bireysel bakıyorsa, sadece maske takın, mesafeyi koruyun, hijyene dikkat edin diyorsa, bu insanları salgınla baş başa bırakmaktır. Bu süreçte hükümetin yapması gereken birçok şeyi belediyeler olarak biz yapmaya çalışıyoruz” dedi.