Belediye 18 milyon liralık kaynağı esnaf için kullanacak

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer’in davetlisi olarak Tarsus’ta faaliyet gösteren oda başkanları ile bir araya geldi.

Belediye 18 milyon liralık  kaynağı esnaf için kullanacak

Başkan Bozdoğan burada yaptığı konuşmada, “Mart Ayında bu hastalık ilk çıktığında da biz bir ekonomik komisyon kurduk. Hatta hepinizin bildiği gibi meclisten sadece ve sadece Covid-19 döneminde esnaflarımıza, halkımıza destek olmak amacıyla 18 milyon 500 bin liralık bir borçlanma yetkisi aldık. Ben bu parayı daha kullanmadım. 18 milyon 500 bin lirayı biz bu süreçte Covid-19 İle ilgili vatandaşlarımıza kullandırabiliriz. Bu para farklı bir amaçla, apartmanlar yapmakla veya alet edevat almakla kullanılacak bir para değildir. Yoksa bu görevi kötüye kullanmaktır. Meclise bunu getirttiğimde de tek bir madde olarak getirdim; Covid-19 ile ilgili olarak yapılması gereken borçlandırma diye getirdim” dedi.

 

‘BU PARAYI ESNAFA AKTARMAK İSTİYORUZ’

 

Bu kaynağın, pademiden zarar gören esnafa aktarılabilmesi için mevzuatı incelediklerini ifade eden Başkan Bozdoğan, “Çünkü esnafların durumu hiç iyi değil. Biz küçük üreticilere destek oluyoruz. Küçük üretici derken çiftçi olarak, süt üreticileri olarak onlara gerekli desteği oluyoruz. Hatta hatta daha ileri gittik bazı mera alanlarında çalışma yapıp süt üreticilerine destek olmaya başladık. Elimizdeki 300 dönüme yakın arsaların çoğunu tarla şeklinde zehirsiz mutfak oluştursun diye ekime başladık. Buradaki amacımız özellikle böyle bir hastalığın seyrinde belediye olarak halkımıza doğanın ne olduğunu göstermek ve en önemli ürünün bugün bütün Türkiye'de var olan tarım olduğunu ve bunun da en iyi yerinin Tarsus olduğunu gösterme gayreti içindeyiz” ifadelerini kullandı.

 

‘TARSUS BU KONUDA ÖRNEK OLUR’

 

Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer ise “Gece gündüz çalışan bir belediye başkanımız var. Sayın başkanım çok olumlu. Sayın başkanım hakikaten birçok belediye başkanına örnek olacak bir adım attı geçen gün, dedi ki elimizde mevcut bir para var. Bunu pandemi ile ilgili harcamak isterim dedi. Ama kurallara, yasalara, hukuka aykırı olmayacak şekilde bunu kullanalım onun çabası içerisindeyiz. En azından kapalı olan iş yapamayan, fiilen kapalı veya ne kadar açık gibi gözükse de çok büyük gelir kaybına uğrayan meslek dallarımıza karınca kararınca bir nebzede olsa faydalı olma çabası içerisinde. Burada elbirliği ile hak edene bir imkân sağlayabilirsek, onlara da bir nebzede olsa destek verebilirsek Tarsus’ta ki bu ses Türkiye’nin her yerine yayılır diye düşünüyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)