‘Maske takın, ziyaretleri erteleyin’

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelge doğrultusunda Mersin’de de işlek caddelerde, toplu taşıma araçlarında ve halka açık mekanlarda denetimler yapıldı. Mersin’deki denetimleri Vali Ali İhsan Su koordine etti.

‘Maske takın, ziyaretleri erteleyin’

ABİDİN YAĞMUR

 

Tevfik Sırrı Gür Lisesi önünden denetim gezisine başlayan Vali Su, İstiklal Caddesi üzerindeki işyerlerine girerek esnafla selamlaştı.

Girdiği her dükkanda maske takılması, dezenfektan bulundurulması ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi ile ilgili önlemleri hatırlatan Vali Su, “Bunlara riayet edersek salgını yenebiliriz. Gördüğüm kadarıyla esnafımız da, vatandaşımız da bu kurallara uyuyorlar” dedi.

Vali Su, bitpazarında alışveriş yapan yaşlı bir çiftle de bir süre sohbet etti. Özellikle yaşlıların önlemlere uyması gerektiğini vurgulayan Vali Su, yaşlı çifte, “Akraba ziyaretlerini erteleyin. Önlemleri ihmal etmeyin” diye seslendi.

Vali Ali İhsan Su, denetimin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Maske, mesafe ve hijyen kuralını her vesile ile ifade ediyorum. Yaptığımız denetimlerde vatandaşlarımızın bu konulara uyduğunu memnuniyetle gördüm. Bu ilimiz açısından çok iyi. İnşallah böyle devam edersek pandeminin üzerinden rahatça gelebiliriz. Yinelemek gerekir ki 3 temel kuralımız var. Maske, mesafe ve hijyen. Maskemizi takarsak, sosyal mesafeye dikkat edersek, temizliğe de dikkat edersek çok rahat şekilde pandeminin üzerinden gelebiliriz. Bütün vatandaşlara kurallara uydukları için teşekkür ediyorum. Bütün vatandaşlarımızdan özellikle isteğim akraba, ev ziyaretlerini bir süre erteleyelim, çok zorunlu ise orada da maskeli olmaya, mesafeye, hijyene dikkat edelim. Vatandaşlarımız bu konularda da duyarlı olursa bu pandemeyi daha hızlı atlatırız.”

Vali Su koordinesinde yapılan denetimlerde İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı Albay Necip Çarıkcıoğlu, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek de yer aldı.