Gelecek Bank! | Güney Gazetesi Mersin

Gelecek Bank!

Ata tohumları yok olmasın diye köylüden toplanıyor, tohum gen bankasında korunuyor, çoğaltılıyor ve yine köylülere dağıtılıyor. Böylece geçmişten günümüze ulaşan tohumların gelecek kuşaklara aktarılması da sağlanıyor.

Gelecek Bank!

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın girişimleriyle kurulan Tohum Gen Bankasında yetiştirilen domates, marul, lahana, karnabahar, sumak, taş armudu, sedir, harnup ceviz, hurma gibi fide ve fidanları kırsal mahallerde üreticilik yapan vatandaşlara ulaştırılıyor. Belediyenin gen bankasındaki ata tohum sayısı 20 milyona ulaştı.

 

Tarsus Belediyesi, yerli tohumların yaygınlaştırması ve geliştirilmesi amacıyla başlattığı Miras Projesi kapsamında ata tohumlarını kırsal mahallelerde halka dağıtmayı sürdürüyor.

Her hafta 3 mahalleyi ziyaret ederek ata tohumunun önemini anlatan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, takas yolu ile elde edilen yaklaşık 20 milyon ata tohumunun belediye bünyesinde kurulan Gen Bankasında muhafazasını sağladıklarını belirtti.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün koordinesinde bu tohumların fideye dönüştürüldüğünü ve bu fideleri yetiştirip kendilerine gelir sağlamaları için vatandaşlara ücretsiz şekilde dağıttıklarını ifade eden Başkan Bozdoğan ata tohumunu dağıtmaktaki tek amaçlarının zehirsiz mutfakların oluşması ve yiyeceklerin hormonsuz bir şekilde yetiştirilmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

 

‘TOHUM İÇİN BAŞKA YERE MAHKUM OLMAYALIM’

Başkan Bozdoğan, “Bu belediye sizin, hepinizin belediyesi. Benim de tek görevim halkın olanı halka vermek. Ama nasıl vermek? Kültür olarak, ekonomik olarak hayatı kolaylaştırmak. Zor bir süreçten geçiyoruz. Sağlık ciddi bir olaydır. İnsanlar canıyla uğraşıyor. Elbette biz de sağlıklı yaşam için tüm tedbirleri bir belediye yöneticisi olarak almak zorundayız. Ata tohumu onlardan biri. Yıllarca İsrail’e mahkûm olduk. Geçmişi biliyorsunuz, kendi tohumumuzun ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuz” dedi.

 

‘BU TOHUM TARSUS’A YETER’

Başkan Yardımcısı Osman Polat’ın, Tarsus genelinde ata tohumu toplanması konusunda önemli bir çalışmaya imza attığını ifade eden Başkan Bozdoğan, “Gerçekten öyle bir çalışma yaptı ki milyonlarca tohum toplandı. Tarsus’a tamamen yeter bu tohum” ifadelerini kullandı.

 

‘ÜRETİN, FAZLASINI BİZ SATIN ALALIM’

Bozdoğan, “Bizim tek bir amacımız var zehirsiz mutfakların oluşması, yiyeceklerin hormonsuz olması. Sizlerden istediğim şey ise bu tohumlara fidelere ve fidanlara sahip çıkın. Bu ürünleri yetiştirin ve afiyetle tüketin. Hatta fazlasını mı ürettiniz gelip sizden satın alalım ve gelir elde ederek aile ekonominize katkı sağlayın. Benim tek bir amacım var. Her gittiğim yerde de söyledim. Victor Hugo’nun çok güzel bir sözü. Bir yoksula ulaşıp mutlu etmek çok kolaydır. Ama amaç yoksulluğu ortadan kaldırmaksa adam gibi sabahlara kadar çalışırsan bunu başarırsın. Ben de sizlerle birlikte çalışacağım ve sizlerle birlikte bunu yerine getireceğim. Sizlere verilen sözüm var. Daha fazla hizmet, insanlarımızın sosyal hayatının, yaşam kalitesinin artması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Şundan emin olun bu belediyede bir karar vereceksem hepinizin ortak düşüncesiyle hareket ederek karar vereceğim bundan emin olun” diye konuştu. (Haber Merkezi)