ÇBK, Orman’ı budadı! | Güney Gazetesi Mersin

ÇBK, Orman’ı budadı!

ÇBK Yenişehir Belediyesi, Ormanspor’u uzatmalara giden maçta 101-100 mağlup etti. Rakibine üst üste üçüncü mağlubiyeti tattırarak ateşe atan ÇBK’da Alina 35 sayı, 10 asistle ve Kristine 23 sayı, 12 ribaundla double-double yaparak galibiyetin baş mimarı oldular.

ÇBK, Orman’ı budadı!

AHMET SÜTCÜ

 

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nin 6. hafta mücadelesinde Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol, deplasmanda OGM Ormanspor’a konuk oldu. Turuncu-mavililer, M. Sait Zarifoğlu Spor Salonu'nda oynanan çekişmeli mücadeleden, uzatma sonunda 101-100'lük galibiyetle ayrıldı.

 

ORMANSPOR İLK SAYISINI 5.57’DE BULDU

Çukurova Basketbol; Manolya Kurtulmuş, Kristine Anigwe, Gökşen Fitik, Alina Iagupova ve Naumenko ilk beşiyle mücadeleye başladı. Maça hızlı başlayan turuncu-mavililer, Anigwe- Alina ikilisiyle çember altında etkili oldu. İki ismin attığı sayılarla, maçta 10-0’lık seri yakaladı. Ev sahibi takım Ormanspor, ÇBK’nın güçlü savunması ve iyi hücumu karşısında çaresiz kalırken ilk sayısını periyodun 05.57 dakikasında attı. Orman’ın sayısına Alina’nın üçlüğüyle cevap veren ÇBK etkili oyununu ilk periyodun sonuna kadar sürdürdü.İlk periyodun bitimine 4 dakika kala Ormanspor 11 sayılık farkı eriterek skoru 12-18’e getirdi. Kristine ve Naumenko ile maça tekrar ağırlığını koyan ÇBK,  ilk periyodu 31-20 önde kapattı.

 

İKİNCİ PERİYOTTA GERİYE DÜŞTÜ

Karşılaşmanın ikinci çeyreğine Naumenko ile Walker'ın karşılıklı sayıları ile girildi. Bu çeyreğin ilk bölümünde iyi savunma yapan Ormanspor, ilk 3 dakikada yakaladığı 6-2'lik seri sonrası ÇBK’ya mola aldırdı. İkinci periyotta ÇBK, sık sık hücumda eli boş döndü. Periyodun bitimine 4.58 kala Ormanspor Williams ile önce farkı bire indirdi sonra ise maçta ilk kez öne geçti 36-35. Periyodun bitimine 2 dakika kalan Manolya ile Alina ikilisiyle çember altında etkili olan ÇBK, rakibinin 5 sayılık farkını (43-38) eritti. Periyodun bitimine 1.24 kala Manolya’nın attığı sayı ile yeniden öne geçen ÇBK, Alina ile periyodun son saniyelerinde attığı 2 sayılık basketle periyodu 46-43 önde tamamlamayı başardı.

 

ÇBK 3.PERİYOTTA SAHADA YOKTU

Üçüncü periyoda hızlı başlayan Ormanspor; Walker ile Sinem Ataş’ın ise 2 sayılık basketiyle maçta yeniden öne geçti 47-46.  Naumenko’nun sayılarıyla maça denge getirmeyi başaran ÇBK, periyodun bitimine 6 dakika kala oyunun hakimiyetini rakibine verdi. Walker-Williams ikilisiyle periyotta etkili olan Ormanspor, periyodu 68-56 önde tamamladı. Üçüncü periyotta rakibinin 25 sayısına ÇBK, 7 sayı atarak cevap verdi.

 

ÇBK’DAN ARD ARDA ÜÇLÜKLER

Karşılaşmanın dördüncü çeyreğine, Riquna Williams'ın üçlüğüyle girildi. Hızlı hücuma çıkan ÇBK, bu periyotta pota altında Anigwe’yi etkili kullandı. Farkı 16 sayıdan 10 sayıya kadar indiren ÇBK’nın etkili oyunu, Ormanspor’a mola aldırdı. Maçın bitimine 5 dakika kala Ormanspor 79-72 önde girdi. Gökşen, Manolya, Alina’nın art arda attığı üçlüklerle ÇBK, farkı 2’ye indirdi, 83-81. Maçın son 1 dakikasında Alina-Kristine Anigwe ikilisiyle etkili olan ÇBK,  maçın bitimine 13 saniye kala 88-86 önde girdi. 8 saniye kala Anigwe’nin Williams’a yaptığı faulde 2 serbest atış atan Williams, 2’de 2 yaparak skoru 88-88’e getirdi ve maç uzatmalara gitti.

Uzatma periyotuna Manolya Kurtulmuş'un üçlüğüyle girildi. Ormansporlu Sykes'ın pota altı sayısına ÇBK, Gökşen'in üçlüğüyle yanıt verdi. ÇBK,skorda 94-90 öne geçti. Robinson ve Alperi'nin sayıları ile Ormanspor skoru yeniden eşitlese de. Manolya Kurtulmuş'un üçlüğü sonrası skorda yeniden geriye düştü. ÇBK, sık sık top kayıplarının ardından Walker-Williams ile sayı bulan Ormanspor bitime 1.34 kala skoru 98-98’e getirdi.Riquna Williams'ın basketine Anigwe ile yanıt ÇBK, uzatmada son 25 saniyeye 101-100 önde girdi. Ormanspor’un son hücumunda rakibine sert savunma yapan ÇBK, maçtan galibiyetle ayrılmasını bildi.

Maçın en skorer ismi attığı 35 sayı ile Alina oldu. Alina; 35 sayı, 10 asist, 7 ribaund ile oynarken Kristine ise 23 sayı, 12 ribaund,2 blokla oynadı. 2 isim ÇBK’da double-double yapan basketbolcu oldu.