“Yasalar yeterince uygulanmıyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Yasalar yeterince uygulanmıyor”

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını sağlamak, eğitimlerini ücretsiz olarak karşılamak, sömürüye karşı korumak zorundadır” dedi.

“Yasalar yeterince uygulanmıyor”

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Çocuk Hakları Derneği ve Mersin Kent konseyi Dünya Çocuk hakları Günü dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, 20 Kasım 1989 da kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye’ de 1995 yılında yürürlüğe girdiğini belirterek, bu sözleşmenin dünya çocukları arasında her türlü ayrımcılığı önlemeyi hedeflediğini söyledi.

Aslan, “Ülkemizde de çocuklar, dünyadaki tüm çocuklarla birlikte aynı sorunlarla, her türlü hak ihlalleriyle ve suistimallerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Maalesef son zamanlarda çocuk istismarları ülkemizin gündemine oturmuştur. Çocuklarda erken yaş evliklerin sayısı artmış olup, bu durumdan kız çocukları olumsuz etkilenmiştir ve kız çocukları eğitim hakkından yeterince faydalanamamaktadır’’ dedi.

Laik ve demokratik eğitim sisteminden yavaş yavaş vazgeçildiğini ileri süren Aslan, “Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir” ifadesini kullandı.

Türkiye’de milyonlarca çocuğun ağır işte çalışmak zorunda bırakıldığını söyleyen Aslan, “Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuk sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek hiçbir işe zorlanmayacağını ifade eder. Ülkemizde Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanmamaktadır. Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır” dedi.