Meclis ranta dur dedi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Mezitli ilçesiyle ilgili 5 binlik planların görüşülmesi sırasında bir şahıs arazisinin yeşil alandan konut ve ticaret alanına dönüştürülmesi, bu şekilde Adnan Menderes Bulvarı’na cepheli işyeri ve konut alanı kazandırılması girişimi tartışmalara neden oldu. AKP ve MHP’li meclis üyeleri, söz konusu alanın konut ve ticaret alanına çevrilmesi için ısrar etti. CHP blok halinde karşı çıktı, bazı AKP ve MHP’li üyeler çekimser oy kullandı ve söz konusu arazi park ve yeşil alan olarak kaldı, şahsa özel rant engellenmiş oldu.

Meclis ranta dur dedi

 

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısında Mezitli II. 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin 12 adet itiraz ile bu plan kapsamında ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu’na ilişkin 1 adet itiraz ile ilgili komisyon raporları görüşüldü.

Komisyonun meclise sevk ettiği itirazlardan biri de Mezitli sınırlarına isabet eden Çiftlik Mahallesi 1913 parselle ilgili itirazdı.

Bir şahsa ait olan arsanın bir bölümü konut alanı iken Adnan Menderes Bulvarı’na cepheli diğer kısmı ise planlarda park ve yeşil alan olarak işaretliydi. İmar Komisyonu, bulvar cepheli kısmın da konut ve ticari alan olarak işaretlenmesi talebine AKP ve MHP oylarıyla onay verdi. CHP’li komisyon üyeleri ise karara muhalefet şerhi koydu.

Komisyon raporunun mecliste oylanması öncesinde de tartışmalar yaşandı. Madde üzerine söz alan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,  “1980 yılından beri devam eden bir olay. 41. Yıla girdik. Arkada zaten şahıs inşaatını yapacak. İlgili kişinin vekili sürekli bize gelerek şunu söylüyor: Arsa sahibi buranın yeşil alan olarak kalmasını istiyor derken burası neden imara açılıyor ben bunu anlamıyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi nazım planında buraya yeşil alan demiş, biz de binlik planda yeşil alan demişiz. Ama itirazlarla, farklı yollarla imara açılmak isteniyor. Eğer burası yeşil alan olmaktan çıkarılırsa mahkemeye gideceğiz” dedi.

Konu üzerine söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de,  “Mezitli Belediye Meclisi üyeleri binlik planda orasının yeşil alan olması oy için kullanmış. Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar misali orada yeşil alan için oy kullananların burada da aynı oyu kullanmasını diliyorum. Durum çok net: Planlarda yeşil alan olan bir alanı, ekonomik olarak değerli bir alanı imara açıyoruz. O alan 5 binlik planlarda, binlik planlarda yeşil alan olarak gözüküyor. Bu komisyon görüşmeleri sırasında Sayın Başkandan görüş istedik. Yeşil alan olarak kalsın dedi. Ben de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görüşümü bu şekilde bildirdim. Oranın yeşil alan olarak kalması konusunda görüşümü bildirdim” ifadelerini kullandı.

MHP’li Mahmut Tat’ın, geçmiş yönetimlerde döneminden örnekler vererek söz konusu alanın konut ve ticari alana çevrilmesi gerektiği yönündeki görüşünü dile getirmesi üzerine meclis üyeleri arasında karşılıklı tartışmalar yaşandı.

Bunun üzerine Başkan Vahap Seçer oturuma 5 dakika ara verdi. Aranın ardından Başkan Seçer, söz konusu araziyle ilgili itirazı tek başına oylatacağını, diğer itirazları ise topluca oylatacağını söyledi. Yapılan oylamada CHP grubu blok halinde itirazı reddetti. AKP ve MHP grupları itirazın kabulü için oy kullandı ancak çekimser oylar sonucunda dengeler değişti ve söz konusu alanın park ve yeşil alan olarak kalması oy çokluğuyla kabul edildi.