Seçmeli din eğitimi için seferber oldular

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Müftülüğü ve Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, orta okul ve liselerde seçmeli din derslerini daha çok öğrencinin tercih etmesi için adeta seferberlik başlattı. 3 kurumun amirleri il genelindeki okulların din kültürü dersi öğretmenleriyle toplantı yaptı. Toplantıda seçmeli din dersleri dolayısıyla velilerden gelebilecek tepkileri karşılamak için ilçe müftülerinin devreye girmesi, müftülük temsilcilerinin katılımıyla veli toplantıları yapılması, din kültürü öğretmenlerinin Cuma vaazlarında konuşarak velilere dini eğitim hakkında bilgi vermesi gibi prensip kararları alındı.

Seçmeli din eğitimi için seferber oldular

 

ABİDİN YAĞMUR

 

Ortaokul ve liselerde seçmeli ders kayıtları sürüyor. Dini ağırlıklı seçmeli derslerin öğrenciler ve veliler tarafından daha çok tercih edilmesini sağlamak isteyen Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü de bu konuda yoğun çaba sarf ediyor. Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ile Mersin Müftülüğü de bu yoğun çabaya destek veriyor.

Bu kapsamda Mersin Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan’ın girişimiyle il genelindeki tüm din kültürü dersi öğretmenleriyle İmam Hatip Okulları öğretmen ve müdürlerine yönelik bir toplantı düzenlendi.

Zoom üzerinden düzenlenen toplantıya Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile Mersin Müftüsü Şaban Kondi’nin yanı sıra ilçe müftüleri ve İmam Hatip Platformu temsilcileri de katıldı.

Prof. Dr. Baykan toplantıda, okul müdürlerinin öğrencileri seçmeli din derslerine yönlendirmesini istedi. Baykan, “Öğrencilerden ya da velilerden daha sonra gelecek tepkiselliği ortadan kaldırmak adına müftülüklerden gelen vaizler aracılığıyla tepkiselliği azaltabilirler. Yapılan konuşmalarla derslerin önemi anlatılır. Öğretmenlerimiz de dersleri güzel anlatırlarsa gelecek yıl daha fazla öğrenci kaydedilebilir” dedi.

 

“Din kültürü öğretmeni ilkokulda derse girmeli”

 

Toplantıda söz alan ve Anamur’da bir okul müdürü olduğunu beyan eden kişi,  “Ücretli öğretmenlerle bu iş olmuyor. Sahiplenmiyorlar. Onun için kadrolu din öğretmeni sayımızı artırmamız lazım” derken bir imam hatip okulunda psikolojik danışman olarak görev yaptığını söyleyen bir kişi, “Veliler ve öğrenciler bu dersleri niye seçelim diye soruyorlar. Çünkü sınavlarda din alanıyla ilgili sorular çok az. Bu nedenle sistem çocukları seçmeli din derslerinden uzak durmasına neden oluyor. İlkokulda din kültürü öğretmenlerinin din derslerine girmesi çocukları etkileyecektir. Çocukların dünyalarında daha güzel değişimlere vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Öğretmenler camiye gelsin”

 

Toplantıya katılan İmam Hatip Platformu üyelerinden Mustafa Erim de, “Geçmişte Toroslar ilçesinde okul müdürlerini toplamıştık ve o ilçelerde yüzde 60 oranını yakalamıştık. Hatta o toplantı nedeniyle Cumhuriyet gazetesinde de gündem olmuştuk.  Dışarıdan öğretmenle bu iş olmuyor. En büyük sıkıntı öğretmen eksikliği. Okulda branşı olmayan öğretmenler bu dersleri veriyor. Din Eğitimi Genel Müdürü ile toplantıda Mersin’in bu konuda ne kadar geride olduğunu üzülerek gördüm. Din öğretmenlerimiz de bunun ıstırabını yaşıyordur” dedi.

Mut’tan bir okul müdürü de “Din kültürü öğretmenleri camilere gelip cemaate seslensinler ve seçmeli din dersleri için aileleri ikna etsinler” önerisinde bulundu.

Mersin Müftüsü Şaban Kondi de bu öneriye katıldığını belirterek, din kültürü öğretmenlerinin, Cuma vaazında cemaate seslenmek için ilçe müftülükleriyle irtibata geçmelerini istedi.

-------------------------------------------------------------------------/

Eğitim-Sen’den tepki

 

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, seçmeli din dersleri için Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülüğün ortak toplantı yapmasına tepki gösterdi: Eğitim-Sen açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Öğrencinin ilgi, beceri, istekleri göz ardı edilerek tek tip insan, tek tip inanç dayatmasının somutlaşmış bir göstergesi olan bu toplantı bireyin özgür iradesinin önüne geçme çabasıdır. Öğrencilerin imam hatip okullarına gitmesi için bütün öğrencilere burs - ulaşım - kredi desteğine rağmen imam hatip okullarının boş kalması ve de mezunlarının ulusal, uluslararası sınavlardaki başarısızlıkları ortada dururken bilimsel eğitimi odak yapmaları gereken idareciler, görünen odur ki kendilerini atayan kişilere kendilerini ispatlama yarışına devam ediyorlar. Bu dayatma kabul edilemez ve Eğitim Sen olarak kabul etmeyeceğiz. Dayatmacı zorunlu seçmeli din dersleri uygulaması için meşru-hukuki her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz.  Camilerde hutbe okutarak ders seçme zorlaması, seçenekleri okul idarelerince önceden doldurulmuş dilekçeler, öğrenciden habersiz yapılan ders seçim tercihleri hiçbir akılcı tutumla açıklanamaz. Laik, bilimsel, demokratik, kamusal, cinsiyet ayrımsız, eşit, ana dilinde eğitim anlayışının tezahürü olarak Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu zorba tavrını reddediyoruz. Her meşru alanda bu tür dayatmalara karşı mücadele edeceğimizi, öğrencilerimizin ve velilerimizin haklarını korumak için çaba göstereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”