“LGS’deki matematik sorularını MEB yöneticileri çözsün”

Hafta sonunda yapılan Liselere Geçiş Sınavı’ndaki soru tercihleri ve bunların zorluk derecesi eğitim camiasında tartışmalara neden oldu.

“LGS’deki matematik sorularını MEB yöneticileri çözsün”

 

ABİDİN YAĞMUR

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, hafta sonunda yapılan LGS’nin son yılların en zor sınavı olduğunu belirterek, “Sendika olarak iddia ediyoruz ki Ölçme-Değerlendirme değil sorup geçme mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını Milli Eğitim Bakanlığının üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz” dedi.

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan’a göre, milyonlarca öğrenci, son yılların en zor sınavında ter döktü ve birçoğunun özgüveni, soruların zorluğu nedeniyle kırıldı.

Aslan, “Pandeminin yarattığı olumsuz koşullara uygun hareket edemeyen ve eğitimi bu dönem boyunca ancak ağır aksak sürdürebilen Milli Eğitim Bakanlığı, Pazar günü 1 milyonu aşkın öğrencinin girdiği LGS'nin zorluğu ile yine tepkilerin odağı olmayı başarmıştır” dedi.

Pandemi sürecinde eğitimdeki eşitsizliklerin arttığına dikkat çeken Aslan, “Salgında eğitimi öncelemeyen bir anlayış, eksikleri kabul etme ve giderme konusunda basiretsiz davranan bir Bakanlık, eğitim sistemimizde zaten iyice azaltılmış olan fırsat eşitliğini bu dönemde adeta rafa kaldırmıştır” ifadelerini kullandı.

Eğitim camiasının "Sınavda çıkacak konular daraltılmalı, örgün eğitim yapılabilmiş gibi davranılmamalıdır" uyarısına Milli Eğitim Bakanlığının kulak tıkadığını söyleyen Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluğu bilimsel ve pedagojik ölçütlerle belirlenmemiş bu sınav yüzünden birçok öğrencimiz istemediği okullarda ve yine muhtemeldir ki MEB'in dayatmasıyla imam hatiplerde okumak zorunda kalacaktır. Diğer okulların kontenjanlarının yükseltilmeye uygun olmasına rağmen düşük bırakılması da İHL'lere mecbur kalacak öğrenci sayısını artıracaktır.”

“Bu sınavdaki matematik sorularını gören 8.sınıflarda geçen senelere göre sözel dersleri seçme oranının daha yüksek olması muhtemeldir. Sayısal derslere ilgi ve yeteneği olan çocukların da birçoğunun sözel derslere yönelmesi, bu soruların ardından kaçınılmazdır.”

“Birçok öğrencinin özgüveni kırılmış, üzerlerinde hissettikleri baskı artmış ve hatta sınava dezavantajlı olarak giren yoksul öğrencilerimizin eğitimden soğumasına yol açılmıştır.”

“Sendika olarak iddia ediyoruz ki "Ölçme-Değerlendirme" değil "sorup geçme" mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını MEB'in üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz!”