“Maskeleri çıkarmayın” | Güney Gazetesi Mersin

“Maskeleri çıkarmayın”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında, Türkiye genelinde toplam 36 ilde 750 kişide delta varyantının görüldüğünü, delta plus varyantında ise 3 ilde 3 vakanın tespit edildiğini açıkladı. İllerde 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren haritaya göre,26 Haziran ve 2Temmuz’da Mersin’de vaka sayısı yüz binde 26,17 iken, 3 ve 9 Temmuz’da yüz binde 41,20’ye yükseldi. Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen pandeminin devam ettiğine dikkat çekerek, “Pandemi devam ettiği için maskeleri asla çıkarılmaması gerekiyor. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız” dedi.

“Maskeleri çıkarmayın”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Pandemi devam ettiği için maskelerin asla çıkarılmaması gerekiyor. Özellikle kapalı ve kalabalık alanlarda mutlaka maskenin takılması gerekiyor. Açık havada ve kimsenin olmadığı bir ortamda tek başınıza iseniz maske takmaya gerek yok ama kapalı alanda ve başkalarının da olduğu alanda maskenizi mutlaka takmalı. Pandemi bitene kadar maskelerimizi takmamız lazım. Bu tehlikenin bitmesinin şartlarından bir tanesi toplumun yüzde 70’nin aşılanması gerekiyor. O zaman maskeleri çıkarabiliriz ama bu günlerde maskelerin kesinlikle takmaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

 

 

“AŞI VİRÜSÜ KAPMAMIZI ENGELLEMİYOR”

 

İkinci doz aşısını olanların maske takıp takmayacağı hakkında açıklama yapan Antmen, “İkinci doz aşısını olan kişilerde maskelerini çıkarmaması gerekiyor. Aşılar virüsü kapmamızı engellemiyor, sadece hastalık kapmamızı engelliyor. Aşılar bulaşma riskini azaltıyor ama virüsü yok etmiyor. Toplumsal bağışıklık kazanılmadan, sadece bazı bireylerin aşılanmasıyla o bireylerin maskeleri takmaması diye bir şey söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

 

“ÇİFT MASKE BOŞUNA EZİYET”

 

Antmen, “Çift maske takmak virüse karşı korunmakta yararlı ama aynı zamanda gereksizdir. Çünkü kaliteli oksijen alma konusunda çift maske sakınca yaratıyor. Bu nedenle çift maske takmaya gerek yok. Çift maske boşuna israf, masraf ve eziyet. Hastanede yoğun bakımda çalışıyorsan çift maske takılmalı ama sağlıkçı olmayan, covidin yoğun olmadığı bir ortamda çalışan bir insanın çift maske takması ihtiyaç değildir” dedi.