Yol gelmeden garantisi geldi!

Mersinlilerin yıllardır beklediği Çeşmeli-Taşucu otoyolu projesi de “geçiş garantisi” tartışmalarına konu oldu. İddiaya göre hükümet, projeyi yapacak firmaya günlük 45 bin araç geçişi garanti edecek, ödeme avro üzerinden yapılacak.

Yol gelmeden  garantisi geldi!

Mersin kamuoyunun, Mersin ile Silifke arasındaki trafiğin rahatlaması, ulaşımın daha kolay ve hızlı yapılması için yıllardır beklediği Çeşmeli-Taşucu otoyolu projesinin ihalesi 2018 yılında yapılmış, katılımcı olmayınca ihale iptal edilmişti. Karayolları Genel Müdürlüğü içinde bulunduğumuz temmuz ayının 13’ünde ihaleye çıkacağını duyurmuş ancak o ihalede gerekçe belirtilmeden 17 Ağustos 2021 tarihine ertelenmişti.

Çeşmeli ile Kızkalesi arasındaki 52 kilometrelik etabın yapımı için çıkılacak ihale öncesinde ortaya atılan bazı iddialar, Çeşmeli-Taşucu otoyol projesinin de bazı sermaye gruplarına imtiyazlar getireceği endişelerini gündeme getirdi.

İddiaları ortaya atan isim, kamu ihalelerini yakından takip eden yazılarıyla tanınan gazeteci Çiğdem Toker oldu.

Çiğdem Toker, Sözcü gazetesindeki yazısında Çeşmel-Taşucu otoyoluyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Çiğdem Toker şunları yazdı:

“Bütçe açığı yükselirken, iktidar, her biri ayrı kara deliğe dönüşen yap-işlet-devret projelerinden vazgeçmiyor. İhale tarihi 13 Temmuz'dan 17 Ağustos'a ertelenen otoyol projesi de bunlardan biri.

Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi'nin Çeşmeli-Kızkalesi Kesimi'nden söz ediyorum. Daha önce teklif gelmediği için, son olarak da gerekçe açıklanmadan ertelenen ihalede geri sayım başladı.

Birkaç hafta önce, bu otoyolun gizli tutulacak sözleşmesinin şimdiden hazır edildiğini duyurmuştum. Ulaştığım yeni bilgileri paylaşayım:

– 52 km uzunluğundaki Çeşmeli-Kızkalesi Otoyolu için Karayolları Genel Müdürlüğü günlük 45 bin araç garantisi verecek. Çift yönde verilecek bu garantide araç başı geçiş ücretini henüz öğrenemedim.

– Garantiye esas para birimi avro olacak.

– Sözleşmenin toplam süresi 16 yıl olarak planlanıyor. Bunun 3 yılı yapım, 13 yılı işletme süresi olacak. Diğer otoyol projelerinde olduğu gibi otoyol inşaatı, belirlenen süreden (3 yıl) önce bitirilirse artan süre, işletme süresine eklenecek.

– İşletme yılı otoyolun işletmeye açık olduğu her takvim yılını ifade edecek. Her bir işletme yılı, iki adet işletme yarıyılına bölünecek.” (Haber Merkezi)