“Avro üzerinden garanti akıl alır gibi değil”

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, Çeşmeli-Taşucu otoyolu projesi ihalesiyle ilgili tartışmaları değerlendirdi.

“Avro üzerinden garanti akıl alır gibi değil”

ABİDİN YAĞMUR

 

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 13 Temmuz’da yapılacağı ilan edilen ancak son anda 17 Ağustos’a ertelenen Çeşmeli-Taşucu otoyolu ihalesinin neden ertelendiğinin açıklanmasını istedi. Başarır, “İhaleye yandaşlar katılmadığı mı için ertelendi” dedi. Başarır, proje için avro üzerinden araç başı ücret garantisi verilmesine de tepki gösterdi.

Başarır, “Daha önce ihalesi 13 Temmuz’a ertelenen Çeşmeli- Taşucu otoyol projesinin Çeşmeli- Kızkalesi kesimi şimdi de 17 Ağustos tarihine ertelendi. Biz daha önce yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel havalimanı projesinde de bu senaryoları yaşadık. Artık bu tür ertelemelere şaşırmıyoruz.  Son ertelemede hiçbir gerekçe ortaya koymadılar. Yetkililer ilk ertelemede teklif yok gerekçesini ortaya koymuşlardı ancak yapılan bu son ertelemede hiçbir gerekçe dahi ortaya koymadılar. Söz konusu Çeşmeli- Kızkalesi projesinin ihalesi de kapalı zarf usulü ile yapılacak. Bu son erteleme, iktidarın yandaş şirketlerinden teklif gelmediği için mi ertelendi? Yoksa başka bir nedenle mi ertelendi? Bunu bir yetkilinin çıkıp açıklaması gerek” dedi.

 

“HALKTAN TOPLANAN VERGİLERLE OLUŞTURULAN BÜTÇEYİ, YANDAŞLARA DAĞITMAKTA ISRARCILAR”

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yap-İşlet-Devret modeli ile ihalesi yapılacak olan Çeşmeli-Kızkalesi kesimi için 45 bin araç geçiş garantisi verileceği, yapım süresi dahil 16 yıl işletme süresi olduğu ve garantiye esas para biriminin de avro olacağı söylenmekte. Avro üzerinden garanti para verilmesi akıl alır gibi değil. 2018 Haziran seçimlerinde “24'ünde bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” diyenler halkı kandırmaktan başka bir şey yapmadılar. 2018 seçimlerinin üzerinden 3 yıl geçti. 25 Haziran’da 1 avro 5.40 TL iken bugün 1 avro 10 TL’nin üzerinde. Mevcut siyasi iktidar, halktan toplanan vergilerle oluşturulan bütçeyi, ne yazık ki halka dağıtmak yerine yandaşlara dağıtmakta ısrarcı tavrını sürdürüyor.”

 

“9 ay boş kalacak yol için gelecek nesillerden hava, su, toprak çalmış olacağız”

Mersin’de çevreci ve aktivist kimliğiyle de tanınan Dr. Ful Uğurhan, Çeşmeli-Taşucu otoyolu tartışmalarına farklı bir boyut getirdi. Yapılacak yolun yılın sadece 3 ayında yoğun olarak kullanılacağına dikkat çeken Uğurhan, 3 ay kullanılacak yol için binlerce ağacın kesileceğini ve tarım alanlarının yok edileceğini vurguladı.

Dr. Ful Uğurhan, Çeşmeli-Taşucu otoyol projesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Sosyal medyada günlerdir Mersin -Antalya Karayolu’ndaki trafik sıkışıklığından bahsediliyor, bir türlü otoban yapmayan yetkililere ver yansın ediliyor. Oysa yılın sadece bazı zamanlarında sıkışık olan bu yolları büyütmek demek ormanları, tarım arazilerini, köyleri, tarihi eserleri tehlikeye atmak demek. Kimse o yoldan ferah ferah gitmenin bedelini düşünmüyor ne yazık ki.  Doğru planlama yapılırsa hem istediğimizi yapabilir hem de doğaya fazla zarar vermemiş oluruz. Bugün yaşadığımız müsilajı, selleri daima hatırda tutmalıyız. Biz konforumuzdan vaz geçmedikçe ki kapitalizm bize böyle emreder, gelecek nesillere sadece müsilaj bırakırız. Bu da adil değil. Yılın 3 ayı yüzünden 9 ay bomboş kalacak yollar gelecek nesillerden çaldığımız hava, su, topraktır.”