“Firari Yazılar” dağıtımda

Mersinli şair yazar Adil Okay’ın son kitabı “Firari Yazılar” yayınlandı. Kitapta, Adil Okay’ın koordine ettiği uzun soluklu bir çalışma sonunda yazılarını dışarıya ulaştıran politik tutukluların yazıları yer alıyor.

“Firari Yazılar” dağıtımda

Kitabın koordinatörü Adil Okay, “Tüm engellere rağmen bu kitabın hazırlanış sürecinde gördük ki, özellikle politik mahpusların düşünce üretimleri, içeride karanlığın zifiri hale gelmesine rağmen devam ediyor. Özellikle son çeyrek yüzyılda -bu kitapta okuyacağınız söyleşilerden de anlaşılacağı gibi- hapishanelerde yazılan edebi eserlerde zaman, mekân ve temalar (ve tabi biçem) daha da genişlemiş, hapishanelerin sınırlarını aşmıştır. Tutsak yazarların düşlerinde hapishane kapıları, prangalar, tabular yıkılmış, mikro ve makro iktidarların yasakları, iç ve dış mahalle baskısı ve sansür metaforlarla delinmiştir” dedi.

 

“HAPİSHANELERDEKİ YAZARLARIN DUYGULARINA ODAKLANDI”

 

“Firari Yazılar” kitabıyla ilgili olarak Ayhan Kavak şunları yazmış: “Daha öncede hapisteki şair ve yazarlarla söyleşiler yapılmıştı. Fakat tekil kalmış ve bütünsellik içeren bir kitaba dönüşmemişti. Firari Yazılar’ın bu bağlamda bir boşluğu dolduracağı söylenebilir. Ayrıca ilgili araştırmacılar için de kaynak teşkil edecek içeriktedir. 40 civarı yazar ve şair kotarıldıysa da hapishanelerde bu sayının misliyle yazar-şair olduğu yadsınmamalı. Hepsine ulaşmak mümkün olmadı. Lakin mevcut katılımcıların ortak paydada buluşan, paralel yanıtlarının genel bir çerçeve oluşturduğunu ve hapishanelerdeki yazarların duygu ve düşüncelerine projeksiyon tuttuğunu söyleyebiliriz.  “Firari Yazılar-İçerideki Yazarlarla Söyleşi” kitabını edinip okumanızı, içeriyi de anlamanızı salık veririm. Sesi kısılanların çığlığı Firari Yazılar’la duyulursa ne mutlu bize!”

 

“BİRBİRİMİZİ BULMAK İÇİN İZ SÜRECEĞİMİZ KILAVUZ”

 

“Firari Yazılar” kitabıyla ilgili olarak Sezai Sarıoğlu şunları yazmış: “Derler ki çölde yollarını kaybeden Bedeviler, ezberlerindeki şiirleri okuyarak, şarkılar söyleyerek, masallar anlatarak yollarını bulurlarmış… Hal böyle olunca harf harf, hece hece, kelime kelime, imge ucuyla kazılarak yazılıp hapishanelerden firar eden her firari yazı bazen çocukluğumuza, bazen de geleceğe, çıkar... İşte Leyla Atabay’dan, Selahattin Demirtaş’a, Gültan Kışanak’tan, Sami Özbil’e, Gülazer Akın’dan Erol Zavar’a, Ergül Çiçekler’den, Laleş Çelikel’e kadar 38 mahpus yazar ve şairin katkı sunduğu bu “Firari Yazılar” birbirimizi bulmak için iz süreceğimiz edebi - siyasi kılavuz olarak da okunmalıdır.”

 

Kitaba yazılarıyla katkı sunan politik tutuklular şunlar:

A. Selam Baran/ A.Celil Keskin/ Abdullah Öngüllü/ Adnan Öztel/ Ahmet Bilge/ Ahmet Gerez/ Bahattin Cesur/  Bejdar Ro Amed/ Ergül Çiçekler/ Erol Zavar/ Fecriye Benek/ Erhan Mordeniz/ Gülazer Akın/ Gultan Kışanak/ Hayrettin Ekinci

Hasan Şahingoz/ Hüseyin İlbeyci/ İbrahim Şahin/ İzzethan Aykut/ Laleş Celikel/ Leyla Atabay/ Murat Türk/ Nevzat Çapkın/ Nevzat Güngör/ Nusret Yıldız/ Orhan Çaçan/ Ömer Raman Özdurak/ Sadık Aslan/ Sami Özbil/

Selahattin Demirtaş/ Serdar Koç/ Seyit Oktay/ Sıddık Kıvanç/ Soydan Akay/  Siya Çınar/ Yakup Güneş/ Yüksel Yiğitdoğan/  Zeki Kayar. (Haber Merkezi)