“250 TL çaya simide bile yetmiyor”

“250 TL çaya simide bile yetmiyor”

Öğrenci Sendikası üyesi İpek Arapoğlu, AKP Milletvekili Hacı Özkan’ın “Aslında üniversite öğrencilerine 250 TL burs vermemiz gerekiyor” sözlerine tepki gösterdi. Öğrencilerin sadece yüzde 5,6’sının KYK kredisi alabildiğini söyleyen Arapoğlu, “şalgam ve tantuni dükkanları olan AKP Mersin milletvekili Hacı Özkan bir gününü 250 TL ile geçiriyor mudur” dedi.

 

“ÖĞRENCİLERİN SADECE 5,6’SI KYK BURSU ALABİLİYOR”

 

Türkiye'de bulunan 8 milyon civarında üniversite öğrencisinin yalnızca yüzde 5,6'sının KYK bursunu alabildiğini, 1 milyon civarında öğrencinin ise geri ödemeli kredi aldığını söyleyen Arapoğlu, genele bakıldığında çok az öğrenciye yalnızca karşılıksız ödeme yapıldığını söyledi.

Devlet yurtlarının ücretlerinin kimi yerlerde 500 liraya kadar dayandığını dile getiren Arapoğlu, “Yetersiz KYK yurtları yüzünden son dönemlerin kira artış rekorunun Mersin'de kırıldığını hatırlatarak eve çıkmak zorunda kalmamız da cabası diyebiliriz. Hangi para ile geçinip hangi para ile sosyal ve kültürel gelişiminizi kolaylaştıracağımızın yanıtını da verebilirler mi” dedi.

 

“ÖZKAN BİR GÜNÜ 250 TL İLE GEÇİYOR MUDUR”

 

Öğrencilerin yeterince sıkıntıları varken, iktidar üyelerinin öğrencilerin cebine giren 650 lira ile dertleri olduğunu söyleyen Arapoğlu, “İktidardakiler durmadan bundan 19 yıl öncesini örnek göstererek küçük hesaplar yapıyor. AKP Mersin Milletvekili Hacı Özkan da çıkıp enflasyona göre öğrenci burslarının 250 TL olması gerektiğinden bahsediyor. AKP sever biliyorsunuz bari üç öğün çayın -simidin hesabını yapıp miktarı öyle belirleseymiş, 250 TL çaya simide bile yetmiyor. Merak ediyoruz şalgam ve tantuni dükkan zincirleri sahibi AKP Mersin milletvekili Hacı Özkan bir gününü 250 TL ile geçiriyor mudur” ifadelerini kullandı.

 

“YURTLAR, YEMEKHANELER ÜCRETSİZ OLMALI”

 

İktidarın sorunlara çözüm üretmeye niyetli olmadığını söyleyen Arapoğlu, geleceğe yatırım olan öğrencilerin sıkıntılar içinde olduğunu ve ikinci sınıf muamelesi gördüğünü söyledi. Öğrenciler olarak yaşadıkları sıkıntıların hesabını sandıkta soracaklarını söyleyen Arapoğlu, “Sandığa da kalmadan bugünden aklımızla alay eden, bizi yok sayan bu tabloya karşı sesimizi daha da yükseltmeliyiz. Okuluna şehir dışından gelen her öğrenciye imkan sağlayacak kadar KYK yurtları olmalı. Yurtlar, yemekhaneler ücretsiz olmalı. Öğrencilerin sosyal kültürel gelişimine katkı sağlayacak bütçe oluşturulmalı” dedi. (Haber Merkezi)

 

250 lira ile sadece 13 adet tantuni yeniyor

 

AKP Mersin Milletvekili Hacı Özkan, öğrenci burslarını fazla verdiklerini belirterek, "Aslında üniversite öğrencilerine 250 TL falan vermemiz gerekiyor ama biz 650 TL burs veriyoruz." ifadelerini kullandı. Yaptığımız hesaba göre Özkan’ın lokantasında 250 lirayla bir öğrenci ancak 13 tane tantuni yiyebiliyor.

Özkan, katıldığı televizyon programında “2002 öncesindeki fiyatlar farklı, şu anki fiyatlar farklı ama 45 lira ile 650 lirayı kıyasladığımız zaman, o dönemdeki fiyat farkları ile bu dönemdeki fiyat farklarının aynı olduğunu söyleyemeyiz. Şimdi hesap ettiğimiz takdirde, şu anda 250 lira vermemiz gerekiyor. Ama bugün 650 lira burs veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere 250 lira burs vermek gerektiğini söyleyen Özkan’ın dükkanında et tantuni 19 lira, şalgam ise 4 lira.  Bu hesaba göre; bursla bir ay geçinmesi gereken bir öğrenci Özkan’ın dükkanından 250 lira ile ancak 13 adet tantuni yiyebiliyor. (Haber Merkezi)