Memurların istediği zam oranı: yüzde 101 | Güney Gazetesi Mersin

Memurların istediği zam oranı: yüzde 101

KESK Şubeler Platformu üyesi memurlar artan enflasyona karşı maaş zammı talebiyle basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Mustafa Özbay, memur maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, iktidarın yoksuldan aldığı vergileri zenginlere ve şirketlere aktardığını söyledi. Özbay, enflasyona karşı memur ve emeklilerine en az yüzde 101’lik bir zam talep etti.

Memurların istediği zam oranı: yüzde 101

MAHMUT SÖNMEZ

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu üyesi memurlar Mersin Eğitim Sen binasında maaşlarına zam yapılması için bası açıklaması düzenledi. Platform adına basın açıklamasını Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay okudu.

 

“GERÇEK ENFLASYON EN AZ İKİ KATI”

 

Türkiye’nin tarihinin en karanlık ve zorlu süreçlerinden birinden geçtiğini belirten Mustafa Özbay, insanların her güne yeni bir zam haberi ile başladığını belirtti. Yaşanan enflasyona dair konuşan Özbay, “TÜİK vasıtası ile düşük gösterilen sanal rakamlara rağmen resmi enflasyon %73,5, gıda enflasyonu %91, ulaştırma enflasyonu % 108 ile son 24 yılın en yüksek noktasına çıkmış bulunuyor. Bizim her gün çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise TÜİK resmi enflasyonun en az iki katına ulaştı” ifadelerini kullandı.

 

“KAYNAK ZENGİNLERE AKTARILIYOR”

 

Ülkede sadece 6 milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin değil, neredeyse tüm ülkenin geçinemediğini söyleyen Özbay, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma birdenbire gelmediğini söyledi. İktidarın bütçeyi zenginlere ve silahlanmaya aktardığını söyleyen Özbay, sermayedarlara yapılan vergi afları ile faturanın yoksul halka kesildiğini belirtti. Ayrıca iktidarın kamu kaynaklarını özelleştirerek şirketlere peşkeş çektiğini söyleyen Özbay, “Kamu Özel İşbirliği projeleri olan şehir hastanelerinin, hava limanlarının, köprülerin, yolların müteahhitlerine dolar üzerinden aktarılan garanti ödemeleriyle fatura hep bize kesildi. Sonuçta bu ülkenin emeği ile geçinen %99’u olarak bizler her geçen gün daha fazla yoksullaştık.  %1 ise servetine servet kattı” dedi.

 

“MEMUR MAAŞLARI ERİDİ”

 

Kamu çalışanlarının 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katı ücret aldığını söyleyen Özbay, “Memur maaşları eridi. Maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına indi. Peki, Asgari ücret mi arttı? Hayır. Asgari ücret 20 yıl önce de açlık sınırının altındaydı. Bugün de altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.400 yoksulluk sınırı 20.500 TL’yi aştı” diye konuştu.

 

“EK ÖDENEK VERGİLERDEN OLUŞMAKTA”

 

İktidarın uyguladığı Kur Korumalı Mevduat Sistemi ile hazineyi 150 milyar lira zarara uğrattığını söyleyen Özbay, iktidarın ek bütçe isteğine şu sözlerle değindi, “İktidarın sadece bol yaldızlı, bol süslü cümlelere bakarsanız 1 Trilyonu aşan ek ödeneğin enflasyon altında ezilen, halk için, emekçiler için kullanılacağını zannedebilirsiniz. faturanın bir kez daha halka, emekçilere, %99’a kesilmek istendiği net olarak görülüyor. Çünkü ek ödeneğin tamamı vergilerden yani %99 olarak bizlerin sırtına yüklenen vergilerin katmerli hale getirilmesinden oluşuyor. Uzun lafın kısası her yıl olduğu gibi kaşıkla verilen kepçe ile alınmak isteniyor.” diye konuştu.

 

KESK OLARAK TALEPLERİNİ DİLE GETİREN ÖZBAY,

“Tüm kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşı 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılması gerekiyor.

Vergi oranlarında ek bütçeye paralel artış yapılmalıdır. Aksi durumda maaş artışları cebimize girmeden gelir vergisine gidecektir.

Son olarak önce iktidarın bütçeyi tek başına belirleyip ardından toplu sözleşme masasında “bütçe imkânlarımız el vermiyor” diyerek bizleri hedeflenen çarpık enflasyon rakamlarına mahkûm bırakma politikasına artık son verilmelidir.”