Emekliler promosyon sırasında | Güney Gazetesi Mersin

Emekliler promosyon sırasında

Emekli maaşlarına yapılan zammın ardından özel bankalar maaş taşıma promosyonunda yarışa girdi. Kamu bankaları maaş promosyonu olarak emeklilere 625 lira ile 750 lira arasında ücret verirken, özel bankalarda promosyon ödemesi 7 bin 500 liraya kadar çıktı. Mersin’de emekliler, yüksek promosyon veren özel bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Emekliler promosyon sırasında

MAHMUT SÖNMEZ

 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 42'lik zamla beraber bankalar emeklilere yönelik 'maaş taşıma promosyonlarını artırdı. Bankaların emeklilere verdiği maaş promosyonu, 7 bin 500 liraya kadar çıkıyor.Maaş promosyonundan emekli maaşını aldığı banka ile 3 yıl taahhüt süresi dolanlar ve yeni emekli olanlar faydalanabiliyor. Bu kişiler maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabiliyor.

 

KAMU BANKALARI İLE ÖZEL BANKALAR ARASINDA DAĞLAR VAR

 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zammın ardından bankalar promosyon yarışına girdi. Kamu bankalarının emeklilere 3 yıllık maaş promosyonu olarak verdiği ücret 625 lira ile 750 lira arası. Özel bankalar ise emeklilere verdiği 3 yıllık maaş promosyonu ise 4250 liradan başlıyor maaşın miktarına göre 7 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Maaş promosyonundan emekli maaşını aldığı banka ile 3 yıl taahhüt süresi dolanlar ve yeni emekli olanlar faydalanabiliyor. Bu kişiler maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabiliyor.

 

EMEKLİLER ÖZEL BANKALARIN ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

 

Maaşlarını taşımak isteyenler emekliler bankaya bildirim yapmak zorunda. Bildirim banka şubelerinden veya e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Mersin’de de birçok emekli vatandaş maaş promosyonundan faydalanmak için özel bankaların önünde uzun sıralar oluşturdu. Emekliler, maaşlarını taşımak ve promosyondan faydalanmak için özel bankaların önünde saatlerce sırada beklediler.

 

 

SANDALYESİ İLE SIRADA BEKLEDİ

 

Banka sırası önünde saatlerce bekleyen ve ayakta durmakta zorlanan emeklilerden biri getirdiği sandalyede oturarak sıranın kendisine gelmesini bekledi.

 

 

“ÖZEL BANKALARIN VERDİĞİNİ KAMU BANKALARI NEDEN VERMİYOR”

 

Kamu bankalarının emekli maaş promosyonunu özel bankalardan çok daha düşük tutmasını eleştiren Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Karakuş, “Özel bankaların verdiğini kamu bankaları neden vermiyor? Halkın değil bazı kişilerin çıkarına yönelik hareket etmekte. Keşke yüksek rakamları kamu bankaları verse de emekliler maaşlarını kamu bankalarına taşısa” dedi.

Emeklilerin enflasyon ve zamlar karşısında çok zor durumda olduğunu ve ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğini belirten Karakuş, “Geçim sıkıntısı çeken emekliler, çok düşük bir meblağda olsa avantajın olduğu yere geçmek durumunda kalıyorlar. Bu maaş taşıma promosyonunda da kendini gösterdi. Kamu bankaları 3 yıllık maaş promosyonuna maksimum 750 lira verirken özel bankalarda bu rakam 7 bin 500 liraya kadar çıkıyor. Emeklide bunu değerlendirmek zorunda kalıyor” dedi.

Kamu bankaları ile özel bankalar arasında yaklaşık on katlık bir ücret farkı olduğunu dile getiren Karakuş, birçok üyelerinin de maaşlarını özel bankalara taşıdığını belirtti. Karakuş, “Özel bankaların verdiğini kamu bankaları neden vermiyor? Özel bankalar emeklilere bu ücretleri verebiliyorsa kamu bankaları da verebilir. Ama artık kamu bankaları bir şirket gibi yönetiliyor ve halkın değil şahısların çıkarlarına yönelik hareket ediyorlar. Keşke bu rakamları kamu bankaları verse de insanlar halkın bankalarına maaşlarını yatırsa ve kamu bankaları bunlardan faydalansa” diye konuştu.