Yardıma muhtaca sıra işkencesi | Güney Gazetesi Mersin

Yardıma muhtaca sıra işkencesi

Aile Sosyal Destek Projesinin ilk taksitinin dağıtımı, Mersin Merkez PTT şubesinin önünde uzun kuyruklara ve tepkilere sebep oldu. Sıcak havada yardım alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalan bir vatandaş, “İnsanların çoğu utana sıkıla sıraya giriyor, birde sıralarda teşhir edilmek insanın gururunu kırıyor” dedi. Diğer bir vatandaş ise üç gündür 450 liralık yardımı almak için iki çocuğuyla birlikte güneşin altında sırada beklemek zorunda kaldığını söyledi.

Yardıma muhtaca sıra işkencesi

MAHMUT SÖNMEZ

 

Mersin’de yardıma muhtaç insanlar Aile Sosyal Destek Projesinin ilk taksitini alabilmek için Merkez PTT şubesinin önünde güneşin altında saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Yardım almak için sıcak havada saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlar yetkililere tepki gösterdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir yıl boyunca yardıma muhtaç ailelere verilecek olan Aile Sosyal Destek Projesi’nin ilk taksiti yatırıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile Destek Programı'ndan yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanmasını beklediklerini belirtmişti.

Sosyal yardıma başvuracak ailelere destek projesi kapsamında aylık 450 lira ila 600 lira arasında yardım yapılacak.

 

“SIRADA TARTIŞMALAR ÇIKIYOR”

 

Yetkililerin yaşanacak izdihamı göz önüne alıp ona göre dağıtımı planlaması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, güneşin altında saatlerce beklediklerini ve bunun zaman zaman tartışmalara da sebep olduğunu dile getirdiler.

 

“ÜÇ GÜN İKİ ÇOCUĞUYLA SIRADA BEKLEMEK ZORUNDA KALDI”

 

Eşinin geçici işlerde çalıştığını ve geçinmekte zorlandıklarını dile getiren bir kadın, üç gündür 450 liralık yardım için PTT’ye gidip geldiğini ve sırada beklemek zorunda olduğunu dile getirdi.

Yardım sırasına pazartesi girdiğini belirten kadın, “İki çocuğum var. Maalesef her şey zamlandı ve geçinmekte zorlanıyoruz. Bu yardıma başvurdum ve bana 450 lira verileceği açıklandı. Pazartesi günü geldim PTT önünde sıraya girdim, kart çıkarmam gerektiği söylendi, başvuru yaptım. Ardından salı günü geldim iki çocuğumla saatlerce bekledim sistem yoktu yine parayı alamadım. Bugün yine sırada bekliyoruz umarım bugün alabilirim. Çocuklarımı bırakacağım kimse yok onlarda maalesef benimle birlikte bu sıcağın altında saatlerce beklemek zorunda kalıyor” dedi.

 

“İNSANLAR UTANA SIKILA GELİYOR BİRDE SIRADA TEŞHİR EDİLMEK İNSANIN GURURUNU KIRIYOR”

 

Başka bir vatandaşsa başvurusu sonucunda kendisine 550 lira yardımın çıktığını ve sabah saat 6’da sıraya girdiğini ve öğlen 12’ye kadar beklemek zorunda olduğunu belirtti.

Havanın sıcak olduğunu sırada yaşlı ve hastalarında bulunduğunu belirten vatandaş, “Ekonomi iyi değil, her şeye zam üstüne zam geliyor. Keşke bize bu yardım yapılacağını iş imkanı ve istihdam sağlansa. Sabahtandır buradayım, uzun sıra ve sıcaklardan kaynaklı defalarca tartışmalar çıktı. Bu insanlar herkes gibi bu ülkenin vatandaşı, güneşin altında saatlerce bekletmek üzücü. Buraya gelip yardım alan insanların çoğu utana sıkıla geliyor, birde sıralarda teşhir edilmek insanın gururunu kırıyor maalesef. Dağıtımın daha iyi bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.