“Kentimizin bir öğrenci kenti olmasını istiyoruz” | Güney Gazetesi Mersin

“Kentimizin bir öğrenci kenti olmasını istiyoruz”

Mersin Büyükşehir’in LGS Kurs Merkezleri’nden faydalanan toplam 573 öğrenci sınava girmişti. Bu öğrencilerden 41’i Fen Lisesi olmak üzere, toplam 102 öğrenci nitelikli okulları kazandı.

“Kentimizin bir öğrenci kenti olmasını istiyoruz”


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde farklı ilçelerde faaliyet gösteren LGS Kurs Merkezleri’nden faydalanan ve Fen Liseleri’ne girmeye hak kazanan 10 başarılı öğrenci ile bir araya geldi.

Gerçekleştirilen ziyarette öğrenciler de, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanında kendilerine sağladığı bu hizmetlerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Keyifli bir sohbet havasında geçen ziyarette öğrenciler ayrıca, ileride hangi mesleği yapmak istedikleri konusunda da Başkan Seçer’e bilgi verdi.

Gerçekleştirilen ziyarette; Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, Sosyal Hizmetler Dairesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, Tarsus Mithatpaşa LGS Kurs Merkezi Sorumlusu Aycan Uçar ve Gülnar LGS Kurs Sorumlusu Feyyaz Aslanpençe ile 10 öğrenci yer aldı.

8 ayrı noktada yeni kurs merkezleri oluşturma çalışmalarının devam ettiğinden söz eden Başkan Seçer, “Şu anda yeni eğitim ve öğretim dönemine Çilek, Özgürlük, Kazanlı ve Halkkent mahallelerindeki kurs merkezlerimizi hazırlıyoruz. Proje aşamasında olan Turgutreis Mahallesi, Yeşil Mahalle ve Kurdali Mahalleleri’nde de çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca yine Hal Mahallesi'nde yapımı devam eden, Aralık ayında da hizmete alacağımız bir kurs merkezimiz olacak” diye konuştu.

 

“EĞİTİM YARDIMLARIMIZ BU YIL DA DEVAM EDECEK”

 

Yeni eğitim ve öğretim döneminde YKS ve LGS’ye girecek öğrenciler için ön kayıtları başlattıklarının da bilgisini veren Başkan Seçer, “5 Ağustos'ta ön kayıtları bitiriyoruz. 15 Ağustos'ta da öğrencilerimiz ders başı yapacak. Bu eğitim döneminde test kitapları ve yardımcı kaynaklar da öğrencilerimize sağlanacak. Üniversite sınavı sonuçlandı, açıklandı. Hem lisans düzeyinde, hem ön lisans düzeyinde öğrencilerimize eğitim yardımlarımız bu yıl da devam edecek. Geçen yıl 9 bin 900 öğrencimize yardımda bulunmuştuk. Bu yıl da müracaat edecek olan ön lisans ve lisans öğrencilerimize, belli kriterleri kazandıkları okul üzerinden yapacağımız değerlendirmelerle eğitim yardımlarını devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“KENTİMİZİN BİR ÖĞRENCİ KENTİ OLMASINI İSTİYORUZ”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim ve öğretime büyük önem verdiklerinin vurgusunu yapan Başkan Seçer,  “Bunun yanında kentimizin bir üniversite, hatta bir öğrenci kenti olmasını istiyoruz. Onun için eğitim ve öğretime bu kadar destek veriyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sadece eğitim merkezleri değil, Mersin'de 2 devlet üniversitesi ve 2 vakıf üniversitesine devam eden 55 bin civarındaki öğrenciye de önemli avantajlar sağlayacak uygulamalarımız var. Başta toplu taşımada Türkiye'de hiçbir ilde olmayan bir uygulama, Mersin'de devam ediyor. Öğrencilerimiz öğrenci kimlik kartıyla 3 TL'ye toplu taşıma araçlarından faydalanıyorlar, ama eğer Abonman Kartı çıkarırlarsa 1 TL’ye toplu taşıma araçlarımızdan faydalanabilirler. Yine üniversite kapılarında Çamaşırhane ve Mahalle Mutfak hizmetlerimiz devam edecek. Şu anda üniversite öğrencilerimiz, 3 çeşit yemeği 3,5 TL’den Mahalle Mutfaklarımız’dan alabilirler” dedi. (Haber Merkezi)