Hayat kurtaran K9’lar zorlu sınavlardan geçti | Güney Gazetesi Mersin

Hayat kurtaran K9’lar zorlu sınavlardan geçti

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, ortak çalışmalar yapmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı K9 eğitmenlerini Mersin’de ağırladı. Mersin Büyükşehir’in canlı arama kurtarma köpekleri yaklaşık 20 haftalık zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor

Hayat kurtaran K9’lar zorlu sınavlardan geçti

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, K9 köpeklerinin farklı enkazlarda, farklı ortamlarda davranışlarını ve tepkilerini kontrol etmek için bir eğitim düzenledi.  Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, testlerden geçmiş ve eğitilmiş 1 adet yavru Belçika Kurdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hediye edildi.

K9’lar hakkında da detaylı bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Köpekli Arama Kurtarma Birim Amirliğinde Köpek eğitmeni olan Kemal Büyükoğlu, “Canlı arama kurtarma köpekleri yaklaşık 20 haftalık zorlu bir eğitim sürecinden geçtiler. Tabi bu eğitim sürecinden önce çok zorlu testlere tabi tutuldular. AFAD'ın düzenlemiş olduğu görev yeterlilik sınavına katılarak, ülkemizde doğal ve doğal olmayan afetlerin Türkiye genelinde her yerde kullanabiliyoruz” dedi. (Haber Merkezi)