Teknofest’ten yazılım ödülüyle döndüler | Güney Gazetesi Mersin

Teknofest’ten yazılım ödülüyle döndüler

Teknofest 2021’de Eğitim Teknolojileri kategorisinde Türkiye 3.’lüğünü kazanan Mersin Şehit Kübra Doğanay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Teknofest Karadeniz’de Turizm Teknolojileri Kategorisinde Türkiye ikincisi olarak 2 yıl üst üste derece yapma başarısı gösterdi.

Teknofest’ten yazılım ödülüyle döndüler

Mersin Şehit Kübra Doğanay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencileri Enzel Ece Demirden ve H. Zümra Ekiz, İngilizce Öğretmeni Hayriye Aslan danışmanlığında geliştirdikleri turizm projesi ile ülkemizin bilinmeyen tarihi, turistik yerlerini öğretmeyi amaçladı.

Karekod teknolojisi ile birleştirilmiş kutu oyunu, dijital oyun ve web sitesini içeren proje Rize ve Samsun’da sergilendiğinde ziyaretçilerden büyük beğeni topladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı M. Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a da sunulan proje yenilikçi yanlarıyla dikkat çekti.

Öğrencilerin MIT tarafından geliştirilen bir uygulama geliştirme aracı olan App Inventor kullanarak geliştirdikleri oyunda 81 ilin tanıtımı için kolay ve zor seviyede her il için 4’er bilgi ile uzun kodlar yazıldı.

Heyecanı arttırmak için skor listesi de hazırlanan oyunda C Panel ile oyuncuların oyunu oynadıktan sonra kaçıncı sırada olduklarını görmeleri sağlandı.

İlerleyen aşamalarda dünya turizmine katkıda bulunmak için Avrupa kıtası için de kod yazmaya başladıklarını belirten takım üyeleri kutu oyunu ile de dokunarak öğrenmeyi sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Kültür Turizm Bakanlığı ve MEB işbirliğinde okullarda da kullanılabilecek bir oyun olduğunu belirten takım kaptanı Enzel Ece Demirden kutu oyununa karekod entegre ederek de web sitesi aracılığıyla soruların cevaplarının öğrenilebildiğini söyledi.

Takım kaptanı Enzel Ece Demirden “Okulumuzun ismi olan Şehit Kübra Doğanay’ın ismini her yerde duyurmak hedefiyle çıktığımız yolda bunu başardığımız için çok gururluyuz. Böyle büyük bir festivalde yazılım alanında kızların da başarılı olabileceklerini gösterdik. Seneye birinci olmak için çalışmalarımıza başladık ve inşallah onu da başaracağız” dedi.

Takım üyesi H. Zümra Ekiz “Okulumuzun adını duyurduğumuz için çok gururluyuz. Teknofest büyük bir heyecan ve sonuna kadar gelerek başarıyla çıktığımız için de mutluyuz. Seneye derecemizi bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Takım Danışmanı Hayriye Aslan, “Geçen yıl Teknofest’te Eğitim Teknolojileri Kategorisinde Türkiye 2. Olmuştuk, bu yıl da farklı kategoride 2.lik elde etmemiz büyük başarı. Mersin’de iki yıl üst üste ödül alan tek imam hatip ve hatta tek okuluz. Başarılı olmamızda öğrencilerimizin yoğun ve istekli çalışmaları en büyük faktördü. Bu başarımızı katlayarak devam etmeye kararlıyız” diye konuştu.

Hayriye Aslan ülkemizde ilk defa kutu oyunu, dijital oyun ve web sitesinin ortaklığında olan bir oyun olduğu için özgün bir çalışma olmasının ödül almada büyük rol oynadığını kaydetti. (Haber Merkezi)