“Demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz”

Türkiye’deki sorunların çözümü için toplumun tüm kesimlerinin yeniden kucaklaşması gerektiğini vurgulayan Murat Karayalçın, 6’lı masada bulunan genel başkanların politikalarının benimsenmesi gerektiğini söyledi. Karayalçın, “Biz ‘biz’ olmadan yaşadığımız sorunları aşamayız. Önce bir kucaklaşacağız, helalleşeceğiz, yan yana geleceğiz. Cumhuriyet tek başına yetmiyor, demokratik Türkiye inşa edeceğiz” dedi.

“Demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz”


MAYSA DERYAYEVA

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) tarafından “Cumhuriyetimizin 100.Yılında Sosyal Demokrasi ve Ülkemizin Geleceği” başlıklı panel düzenlendi. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen panele konuşmacı olarak tarihi Sosyaldemokrat Halkçı Partinin (SHP) son Genel Başkanı Murat Karayalçın, SDD Genel Başkanı Sami Doğan, 24. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mert Aktaş katıldı.

 

“TÜM KESİMLERİMİZLE ‘BİZ’ OLMAK ZORUNDAYIZ”

 

Murat Karayalçın, toplumun tüm kesimlerinin kucaklaşması ve helalleşmesi gerektiğine dikkat çekti.  Karayalçın, “Birbirine hasım haline getirilmiş insanlar topluluğu olarak bizler yeniden kucaklaşmak zorundayız. Biz olmak zorundayız. Kürtler başta olmak üzere tüm kesimlerimizle ne varsa ne yoksa yeniden biz olmak zorundayız, bu bizim geleceğimizin güvencesidir. Biz ‘biz’ olmadan yaşadığımız sorunları aşamayız önce bir kucaklaşacağız helalleşeceğiz yan yana geleceğiz. 6 genel başkanın söylediği gibi bir araya gelirsek ve konuşursak bizim çözemeyeceğimiz hiçbir sorun bulunmamaktadır. Türkiye önündeki sorunların tümünün çözülebileceğine genel başkanlarımız inanıyor ve ben de inanıyorum. Cumhuriyet tek başına yetmiyor, demokratik Türkiye inşa edeceğiz” diye konuştu.

 

“AKP POLİTİKALARI TOPLUMDA NEFRET İLİŞKİSİNİ KÖRÜKLEMEKTEDİR”

 

AKP iktidarının toplumu kutuplaştıran politikaları izlediğine dikkat çeken SDD Genel Başkanı Sami Doğan, “AKP iktidarını Devletin bütün kaynaklarını kullanarak toplumun tamamının verdiği vergilerle oluşturduğu ve Sosyal Yardım adı altında gerçekleştirdiği sadaka siyasetiyle kendine kitle yaratmayı hedefliyor. AKP siyaseti bizden olan ve bizden olmayan ikilimine hapsederek benden olmayan aç kalsın ölsün yoksulluk ile boğuşsun mantığının ürettiği politikalar ile uygulamalara devam etmektedir. AKP politikaları toplumda nefret ilişkisini körüklemektedir. Bilinçli ve sistematik olarak uygulanan kutuplaştırma siyaseti gerek alenen gerekse gizli olarak beslenen bir nefret söylemi ile desteklenmeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“ALTILI MASAYI KİM YIKMAYA KALKARSA O MASANIN ALTINDA KALACAK”     

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin benimsenmesi gerektiğini vurgulayan, SDD Genel Başkanı Sami Doğan, muhalefet liderlerinden oluşan ‘altılı masa’nın desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin demokrat cumhurbaşkanına ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme ihtiyacı olduğunu ifade eden Doğan, “Sosyal demokratları olarak biz cumhuriyetin yaşatılması laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin güçlendirilmesi ve ülkemizin bağımsızlığının korunması vazgeçilmez hedeflerimiz arasında sayıyoruz. Ülkemizin en acil ihtiyacı demokrasidir. Bunu sağlamak için demokrat cumhurbaşkanına ve güçlendirmiş parlamenter sistemine ihtiyaç var. Öncelikle hepimiz ülkemizin geleceği adına güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşü benimsemeli ve altılı masayı desteklemeliyiz. Bilin ki altılı masayı kim yıkmaya kalkarsa o masanın altında kalacaktır” dedi.

 

“SANDIKLARA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

 

Seçmenlerin sandıkta kullandıkları oya sahip çıkması gerektiğini belirten 24. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Sosyal demokratik Türkiye hayali ancak iktidar olmakla gelir. Burada konuştuğumuz her şeyi oya dönmezse boşuna toplandık. Kullandığımız oyları sandıkta koruyacağız bunu yapmazsak dünyanın en iyi konuşmacısını getirin bir işe yaramaz. Özel geçmiş seçimlerde Bir daha gel Samsun'da şarkısına inandık sosyal Demokraside Her biriniz Sarı saçlı mavi gözlü olmadığınız sürece bu iş olmaz. 2023 seçimlerinde sandıklarımıza sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

 

“16 MİLYON GENÇ OY KULLANACAK”

 

2023 yılı seçimlerinde toplam 64 milyon seçmenin 18 milyonunun genç seçmen olduğunu söyleyen Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mert Aktaş, seçim kampanyalarında gençlerin kendi kazanımlarına odaklı çalışma yapılması gerektiğini belirtti.