Mersin’e mezarlık dayanmıyor!

Mersin’e mezarlık dayanmıyor!


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, önceki başkan Burhanettin Kocamaz döneminde, Mezitli bölgesinin mezarlık ihtiyacı için Bozön köyünde bir alanı belirlemişti. O alanla ilgili karar idari mahkemece iptal edildi. Belediye bu dönemde mezarlık yeri olarak Davultepe Anayurt Mahallesinde ormana ait bir alanı belirledi. Tahsis yapıldı, mezarlık alanı oluşturuldu ancak bu kez de Davultepe sakini 8 vatandaş iptal istemiyle mahkemeye başvurdu. İptal davası açılmasını isteyen davacılar, “Bir insanın yaşadığı alanın dört bir yanının mezarlık olması mülkiyet hakkını zedelediği gibi sağlığını ve  ruhsal yaşamını etkileyecek ve ağır hak ihlallerine sebep olacaktır” diyor.

 

TARIM ALANLARINA VE KONUTLARA İSABET EDİYOR İDDİASI

 

Akbelen ve Güneykent mezarlıklarının yanı sıra kapatılan beldeler döneminden kalma mahalle mezarlıklarında da kapasite dolunca Mersin Büyükşehir Belediyesi 4 yeni mezarlık alanı belirlemişti. Yeni mezarlık alanlarından biri de Davultepe’de. Mezar açma ve defin işlemleri başladı ancak yörede yaşayan vatandaşlar mezarlık alanının bahçelerine ve konutlarına isabet ettiği gerekçesiyle idari dava açtı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Nisan ayında Mezitli’ye bağlı Davultepe Mahallesinde bazı alanlarla ilgili 1/5 bin ölçekli imar planlarını değiştirdi ve söz konusu alanları mezarlık alanı olarak belirledi. Kararın çıkmasının ardından belediye mezarlık alanında düzenlemelere başladı, mezarlar açıldı ve mezarlık defin işlemlerine hazır hale getirildi.

 

 

 

“YUKARIDAKİ ÇORAK ARAZİ SEÇİLMELİYDİ”

 

Ancak yörede yaşayan 8 vatandaş, mezarlık alanının evlerine ve bahçelerine isabet ettiği gerekçesiyle Mersin İdare Mahkemesinde dava açtı.

Dava dilekçesinde, mezarlık alanı olarak seçilen yerde kamu yararı olmadığı, alanda taşınmazları bulunan 8 kişinin haklarının da ihlal edileceği ileri sürüldü.

Dilekçede, “Proje alanının yukarısında 600 dönümü aşkın kesilmiş, boş, orman vasfını yitirmiş marjinal arazi bulunmaktadır. Mezarlık için alternatif alanlar bulunmaktayken kızılçamların, limonların, zeytin ağaçlarının bulunduğu sulu tarım alanlarının yok edilmesinde kamu yararı yoktur.  İmar planı değişikliği ile belirlenen yer seçimi son derece yanlıştır” denildi.

 

“EVLER MEZARLIK ARASINDA KALIR” ENDİŞESİ

 

Dilekçede, uydu fotoğraflarına da yer verildiği ve mezarlık projesi için çok sayıda kızılçam ağacının kesileceği ileri sürüldü.

49 yıllığına belediyeye tahsis edilen alanın orman alanı ve sulu tarım alanı olduğunun ileri sürüldüğü dilekçede, “Tarım İl Müdürlüğünce tarım dışı kullanım kararı verilmemiştir. Böyle bir karar olmadan sulu tarım arazilerinin mezarlığa dönüştürülmesi hukuka aykırıdır. Proje alanının ortasında birçok ev vardır. Mezarlık alanının tam ortasında vatandaşlara ait tapulu evler ve araziler vardır. İdare, projede bütünlük olmadan, girintili, çıkıntılı bir proje hazırlamıştır. Proje alanı Anayurt mahallesi yerleşim yerlerine çok yakındır. Ayrıca proje on ila on beş evin dört bir yanını kapatmaktadır. Bir insanın yaşadığı alanın dört bir yanının mezarlık olması mülkiyet hakkını zedelediği gibi sağlığını ve  ruhsal yaşamını etkileyecek ve ağır hak ihlallerine sebep olacaktır” denildi.

Dava dilekçesinde, mezarlık alanı olarak belirlenen Davultepe Anayurt mahallesinde bilirkişi incelemesi yapılması talep edildi.