54 yıldır aynı menü aynı lezzet

1968 yılından beri aynı menü ve aynı lezzet ile yoluna devam eden Fıkralı Humus Ezme ve Paça Salonu, yıllardır kalitesinden ödün vermediği humus, kuru fasulye, pilav ve mercimek çorbası ile hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen misafirlerini ağırlıyor.

54 yıldır aynı menü aynı lezzet


ELVAN KONUK

 

54 yıldır aynı çizgi ve titizlikle en lezzetli yemekleri yapan Fıkralı Humus Ezme ve Paça Salonu İşletmecisi 77 yaşındaki Ali Dağtekin, başarılarının sırrını ve işe başlama yolculuğunu anlattı.  Dağtekin, “1968’de askerden geldikten sonra 23 yaşındayken bu işe başladım. Daha evvel rahmetli ustamla berberlik yapıyorduk. Ustam evde yapıyordu yemekleri. Dedi ‘gel oğlum biz bu işe başlayalım.’ 68 yılının Ekim’inde lokantamızı açtık. O gün bugündür devam ediyoruz. Aynı formülle devam ediyoruz, hiç eksik veya fazla yok. Menümüz humus, kuru-pilav ve mercimek” dedi.

 

“KALİTELİ ÜRÜNLER KULLANMAKTAN ASLA ÖDÜN VERMEDİK”

 

Mersin’de lezzeti ile adından söz ettiren işletmelerin başında gelen ve Balık Pazarı’nın yanında hizmet veren Fıkralı Humus Ezme ve Paça Salonu’nda yemek yiyen misafirler lokantanın müdavimi haline geliyor. Başarısının sırrını anlatırken kaliteli ürün kullanımını formül haline getirdiklerini söyleyen Ali usta, “54 yıldır aynı menü ile devam ediyoruz, hiç değiştirmedik. Başarımızın sırrı yiyeceklere hile katmayacaksın, tadı bozmayacaksın ki gelen bir daha gelsin. Gelen bir dostunu arkadaşını getirsin. Bugün lezzet alamazsan bir daha gelmezsin. Biz bunu formül olarak gördük. Kaliteyi bozmadık, daima kaliteli ürünler kullandık. Karımız az olsun ama yemeğimiz temiz olsun” diye konuştu.

 

 

 

“NOHUTU TOKMAKLA DÖVÜYORUZ”

 

Sabah 4’te açılan lokanta akşam 6’ya kadar hizmet veriyor. En yoğun saatlerin öğlen saatleri olduğundan söz eden Ali Usta, “Nohutu düdüklüde kaynatıyoruz, mercimeği düdüklüde kaynatıyoruz. Biz humusu eski sistem ile hazırlıyoruz. Benim rahmetli ustam Kıbrıslıydı, humus yapmak için makine getirdik Kıbrıs’tan. Bir hafta uğraştık randıman alamadık. Humusun lezzetinin sırrı Tarsus’tan yaptırdığımız tencerede nohutu tokmakla dövmek. Makinede değil, özel kabında döverek humusu yapıyoruz. Tahinini bol koyuyoruz, limonu var. Lokantımızda bugün kuruya gelen yarın ezmeye gelir, ezmeye gelen çorbaya gelir. Ayrıca humus paça da yapıyoruz. 1 günlük ekmeği nohut suyu ile ıslatıyoruz, üzerine ekşi ve humus koyuyor. Humus paçamız çok beğeniliyor” şeklinde konuştu.

 

 

“BENİM MÜŞTERİLERİM ÖZELLİKLE BURAYA GELİR”

 

Fıkralı Çorbacı’nın lezzetli yemeklerini bilenler Mersin’e uğradıklarında lokantanın yolunu tutuyor, hatta yemekleri paket yaptırarak şehir dışındaki yakınlarına yollayanlar bile var. Ali usta, “Benim müşterilerim özel gelir. Yurtdışından gelen çok müşterilerim var. Mersin’den yurtdışına taşınan müşterilerimin tatile geldiklerinde ilk durak yerleri burası oluyor. İstanbul’dan gelen, Ankara’dan gelen, Kayseri’den gelen müşterim var. Yıllar evvel yine Kayserili müşterilerim vardı. Paket götürecekler,’ veremem dedim bozulur’. Bir müşterim vardı ‘İstanbul’a gönderiyorum’ dedi. Dedim nasıl gönderiyorsunuz? Dedi ki “Dipfrize akşam koyuyorum, donduruyorum. Ertesi sabah gönderiyorum. Oraya varana kadar çözülüyor. Ondan sonra örnek aldık ve gelen müşterilerimize öyle vermeye başladık” şeklinde konuştu.