“Savunma susturulamadı, susturulamayacak” | Güney Gazetesi Mersin

“Savunma susturulamadı, susturulamayacak”

24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde hayatını kaybeden avukatlar anıldı

“Savunma susturulamadı, susturulamayacak”


ELVAN KONUK

46 yıl önce İspanya’da 4 hukukçunun katledilmeleri nedeniyle ilan edilen 24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde açıklama yapan Mersin Barosu, avukatların meslekte yaşadığı zorluk ve şiddet olaylarına dikkat çekti.  Avukatların savunmanın temsilcisi olduğunu vurgulayan Baro, “Savunma susturulamadı ve susturulamayacak” dedi.

Mersin Barosu 24 Ocak Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde Adliye Bahçesinde açıklama yaptı. Günümüzde avukatların mesleklerini icra ederken hala tehlikede olduklarını ifade eden Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Volkan Berk Polat, hayatını kaybeden Tahir Elçi, Ersin Arslan, Servet Bakirtas’ı anarak “Avukatlar Günü son 10 yılda 2 defa Türkiye’ye ithaf edilmiştir. Avukatların savunmalarından kesitlerin suç olarak nitelendirildiği, cezaevlerinde adliyelerde karakollarda avukatlara potansiyel suçlu gibi davranıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Avukatlar kimsenin korkması gereken bir meslek değil aksine insan haklarının, vatandaşın haklarının teminatıdır” dedi.

 

“AVUKATLARA YÖNELİK ŞİDDETİN OLMADIĞI YARINLAR TEMENNİ EDİYORUZ”

 

Savunma güçlendikçe vatandaşın güçlü olacağını ifade eden Polat, “Herkes bilmelidir ki Sokrates’ten beri yüzlerce yıldır savunma baskılara, tehditlere ve esarete boyun eğmemiştir. Tehlikede değil esir de olsa, dün de eğmedi bugün de eğmedi bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Adalet sisteminin    üç ayağından biri ve en önemli unsuru olan savunmanın temsilcisi avukatlara yönelik her türlü şiddetin, tehdidin, ölümlerin ve baskıların olmadığı, avukatların özgürce mesleklerini icra edebildikleri, adilane, huzurlu güvenli yarınlar temenni ediyoruz. Savunma susturulamadı ve susturulamayacak” ifadelerini kullandı.

Her yıl Tehlikedeki Avukatlar Koalisyonu’nun tehdit ve baskı altında bulunan ülkelerle ilgili rapor hazırladığını dile getiren Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel ise bu yıl Afgan hukukçulara odaklanıldığını söyledi.  Afganistan’da yönetimin düşmesi ile yargı sisteminde de çöküş yaşandığını vurgulayan Yüksel, Taliban’ın iktidara gelmesi ile cezaevlerinin kapısının açıldığını ve binlerce hükümlünün serbest bırakıldığını belirtti. Şeriat kurallarının hakim olduğu Afganistan’da hukukçuların tehdit ve baskı altında olduğuna dikkat çeken Yüksel, “Afganistan’daki avukatlara yapılan bu haksız uygulamaların karşısındayız” diye konuştu.