Bu yıl gündem Afganistan | Güney Gazetesi Mersin

Bu yıl gündem Afganistan

Tehlikedeki Avukatlar Günü kapsamında Afgan avukatların can güvenliğine dikkat çekildi

Bu yıl gündem Afganistan


ELVAN KONUK

Demokrat Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği Mersin Şubesi ve Özgürlük için Hukukçular Derneği Mersin Şubesi üyesi avukatlar, Tehlikedeki Avukatlar Günü dolayısıyla Mersin Adliyesi bahçesinde açıklama yaptı.  Gazetecilerin basın açıklamasını izlemesine, adliye bahçesinde olduğu gerekçesiyle polis tarafından izin verilmedi.

Dernekler adına açıklama yapan ÇHD Mersin Şubesi Başkanı Ersan Çetinkaya, Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Gününün bu yıl Afganistan'a odaklandığını söyledi.

 Çetinkaya, “Ağustos 2021’de Taliban güçlerinin iktidarı ele geçirmesi ile birlikte bugün artık bağımsız bir avukatlık mesleğinden söz edilemediği gibi işleyen bir yargı sisteminden de söz edilememektedir. Bugün Afganistan’daki meslektaşlarımız doğrudan ölüm, işkence, tutsaklık ve/veya açlıkla karşı karşıya. Ülkeyi terk edebilenler ise özellikle Avrupa Birliği’nin riyakar sınır ve göç politikaları karşısında çok ağır sorunlar yaşamakta.  Bütün bu tablo karşısında ister Afganistan’da olsun ister ülkeyi terk etmiş olsun, meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Meslektaşlarımız ve bugün Taliban rejiminden doğrudan etkilenen Afganistan halkları yalnız değildir” ifadelerini kullandı.