Başarır gerginliği sürüyor | Güney Gazetesi Mersin

Başarır gerginliği sürüyor

Başarır gerginliği sürüyor


 

ABİDİN YAĞMUR

 

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın seçim bölgesi Mersin’deki mitingde kendisine “Kılıçdaroğlu’na ihanet ettin” diye tepki gösteren Alevi Kültür Dernekleri Başkanı ile bazı partilileri “AKP trollerini atın buradan” diye hedef göstermesi tepkilere neden oldu. Alevi Kültür Dernekleri bugün Mezitli cemevinde açıklama yapacak. Dersimliler Derneği de Başarır’ı özür dilemeye çağırdı. Başarır’ı protesto eden bir partili “Orada Başarır’ın hedef göstermesiyle linç edilebilirdik” dedi. Ali Mahir Başarır ise alanda protesto yapan kişinin Alevi Derneği Başkanı olduğunu sonradan öğrendiğini belirterek “O mesafeden tanımam mümkün değildi. O an tanısaydım başkanı otobüse çağırır, konuşurdum” dedi

Mersin’de birçok ilçe belediyesinde başkan adayının belirlenmesinde etkili olduğu iddia edilen CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkan adayı Ahmet Serkan Tuncer ve Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç tarafından Mersin’in girişinde konvoyla karşılandı ve Mezitli’de miting yaptı.

Başarır’ın Mezitli’deki mitingi sırasında bazı partililer, “Kılıçdaroğlu’na ihanet ettin”, “Kılıçdaroğlu sayesinde oradasın”, “Zıp zıp Mahir” diye bağırdı.

Ali Mahir Başarır da bu protestolar üzerine “Alın bu AKP trollerini” diye kürsüden bağırınca alanda itiş kakış yaşandı.

Başarır’ın “AKP trolleri” dediği isimlerden birinin Alevi Kültür Derneği Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç olduğu ortaya çıktı.

 

DERSİMLİLER DERNEĞİ BAŞKANI: ALİ MAHİR BAŞARIR SALDIRI EMRİ VERDİ!

 

Başarır’ın AKD başkanını ve CHP içinde öteden beri siyaset yapan kişileri hedef alan bu sözlerine sosyal medyada tepki yağdı.

Dersimliler Derneği Başkanı Nurşen Çığlık da tepkisini, “Ali Mahir Başarır Mersin değildir.                      Dün yaşanan arbedede biz Alevilere, Mezitli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ferdi Koç ve partili arkadaşlara yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bizlerin belediye başkanları ve atamalarla hiçbir sorunumuz yoktur. Kendi genel merkezleri kimi atarsa saygı duyarız. Alevi Kültür Dernek Başkanı hemşerimiz Ferdi Koç ve saldırıya uğrayan dostlarımızın yanındayız. CHP, saldırı emri veren A. Mahir Başarır'dan ibaret değildir. Her defasında merkezden atamasını beceren ve halkın karşısına kendi adına çıkamayıp Mersin’i temsil etmeyen, kendi partisine Saray trolleri deyip saldırı emri veren şovmen Ali Mahir Başarır geri çekilmeli ve saldırıya uğrayan arkadaşlarımızdan özür dilenmelidir” dedi.

 

HEM KONGREDEN DOLAYI HEM ADAY BELİRLEMEYE KARIŞMASINDAN DOLAYI TEPKİ VAR

 

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir’in mitingi sırasında tepki gösteren grup içinde yer alan CHP delegesi Kemal Koç, Ali Mahir Başarır’a karşı hem kongrede Kılıçdaroğlu’na karşı sergilediği tavırdan hem de belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecine müdahale etmesinden dolayı Mezitli’de tepki olduğunu söyledi.

 

“BAŞARIR BİZİ LİNÇ ETTİRMEK İSTEDİ”

 

Başarır’ın mitinginde herhangi bir protesto planlamadıklarını, uzaktan izlediklerini anlatan Kemal Koç, “Fakat Ali Mahir Başarır konuşmasının bir yerinde, Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmek için Kılıçdaroğlu’nun adını anınca tepkimiz arttı. Kılıçdaroğlu’nun adını kullanınca birçok kişi “onun sayesinde oradasınız, ona ihanet ettiniz” diye bağırdı. Bizler de bağırıp tepkimizi gösterdik. O sırada Ali Mahir Başarır bizi AKP trolleri diye hedef gösterdi. Partilileri üzerimize göndermeye çalıştı. Bizlerin senelerdir partili olduğunu bilenler müdahale etmeseydi orada Başarır’ın hedef göstermesiyle linç edilebilirdik. Erdemli’den, başkan yerlerden insanlar getirilmiş, Mezitli’yi tanımadıkları, bizleri tanımadıkları belli. Ali Mahir Başarır’ın bizleri, AKD Başkanı Ferdi Beyi tanımaması imkansız. Mutlaka tanıyor. Ama o anda elinde mikrofon olduğu için bizi hedef gösterme hakkını kendinde görüyor.  Bizler Mezitli’de tanınan insanlar olmasak linç de olabilirdi. Böyle bir insan CHP’de grup başkanvekili. Protesto da olabilir, insanlar tepkisini de gösterebilir. Buna tahammül etmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

 

BAŞARIR: O MESAFEDEN KİM OLDUĞUNU GÖREMEZDİM

 

CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise kürsü de konuştuğu sırada sesleri duyduğunu ancak protestocuları o mesafeden tanımasının mümkün olmadığını söyledi.

Başarır, “Ben alın onları oradan derken alanda kavga çıkmasını önlemek için söyledim. O mesafeden kim olduğunu seçmem mümkün değil. Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç’u tanırım. Kendisiyle daha önce de konuştum. Kurultaydaki gerçekleri de anlattım. O an kürsüden Ferdi Beyi tanımam mümkün değil. Ben neden bir Alevi kurumunun başkanına trol diyeyim? Ferdi Bey olduğunu o anda anlasaydım, görseydim otobüse çağırırdım, konuşurdum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da süreçte bu tartışmalarla anılmak istemediğine değinen Ali Mahir Başarır, cemevlerinin, Alevi derneklerinin siyasi tartışmaların içine çekilmemesi gerektiğini de vurguladı.