Akdeniz’de coşkulu kutlama | Güney Gazetesi Mersin

Akdeniz’de coşkulu kutlama

3 yıllık kayyım ve 5 yıllık AKP yönetiminin ardından Mersin’in Akdeniz ilçe belediyesini yeniden kazanan DEM Parti’de seçim zaferinin sevinci yaşanıyor.

Akdeniz’de coşkulu kutlama


DEM Parti Mersin İl Örgütü, Akdeniz Belediyesinin 8 yıllık aradan sonra yeniden kazanılmasını Siteler Mahallesinde binlerce yurttaşın katılımıyla kutladı.

Kutlamalara Akdeniz Belediye Başkanlığını kazanan Hoşyar Sarıyıldız ve eş başkan Nuriye Arslan’ın yanı sıra Mersin milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan da katıldı.

Kutlamalarda havai fişek gösterileri yapıldı, yurttaşlar Kürtçe ve Türkçe sloganlar eşliğinde halaylar çekti. Kutlamalara katılan bazı gençler cezaevinde tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş’ın posterlerini taşıdı ve “Selo’ya özgürlük” şeklinde sloganlar attı.

DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Akdeniz’in eski Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak’ın seçime 2 gün kala Akdeniz Belediyesi’nin etrafını tellerle çevirdiğini anımsatarak “İşte, her şeye rağmen kazandık. Kazandık ve belediyemizi almaya geliyoruz. Helal olsun sana Akdeniz, helal olsun sana mersin. Her biji Akdeniz” diye konuştu.

“AKDENİZ BİZİMDİR BİZİM KALACAK”

 

DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Aylar önce Akdeniz bizimdir bizim olacak diyorduk sözümüzü tuttuk, Akdeniz’i aldık. Şimdi de diyoruz ki Akdeniz bizimdir bizim kalacak. DEM özgürlüğün demmi, DEM başarının demmi” dedi.

DEM Parti Mersin İl Örgütü Eş Başkanı Reşat Aşan DEM Parti’nin kentlerdeki seçim başarılarını kutlayarak sözlerine başladı. Mersin’de CHP ile yaptıkları kent uzlaşısıyla halklarla kent uzlaşısı sağladıklarını ve Mersin’de halkların kazandığını belirten Aşan, sözlerini seçim çalışmalarında yer alan Barış Anneleri’ne teşekkür ederek sonlandırdı.

 

“İŞGALCİ GÜLTAK’I GÖNDERDİK”

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, kutlamaların Newroz coşkusuna dönüştüğünü kaydetti. Cezaevinden mücadeleyi yükselten tutuklu siyasetçilerin selamını ileten Sarıyıldız, şunları söyledi: “Sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Nasıl ki kampanyanın başlangıcında işgalci Gültak’ı göndereceğiz dediysek ve gönderdiysek, bütün sözlerimizi de bu şekilde tutacağız. Halkımız 31 Mart’ta kirli siyaset yürütenlere en güzel cevabı verdi. Söz verdiğimiz gibi belediyemizi kazandık ama işimiz bitmedi, daha yeni başlıyor. Kürtlerin, Türklerin, Romanların, Arapların kardeşçe yaşadığı bu güzel kentte Türkiye’ye örnek bir belediyecilik anlayışıyla hizmet getireceğiz. Akdeniz’i barış ve kardeşlik şehri yapacak mıyız, barış diyecek miyiz? Hep birlikte verdiğimiz bütün sözlerimizi yerine getireceğiz.”

 

“SİYASETİMİZLE ALANLARDA OLACAĞIZ”

 

Akdeniz Belediye Eş Başkanı Nuriye Arslan da seçim çalışmalarında yer alan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Seçimler boyunca kendilerine yöneltilen kirli siyasete işaret eden Arslan, söz konusu siyasete karşı en güzel cevabın Akdeniz halkı tarafından sandıkta verildiğini belirterek şunu kaydetti: “Biz buradayız. Başarımızla hepinizi selamlıyoruz. Buradan Şırnak’ı da selamlıyoruz. Biliyoruz ki Şırnak’ta halkımız başarı sağladı ancak iktidar gasp siyasetiyle yeniden kazandığını söylüyor. Tüm bunlara karşı, bizler siyasetimizle alanlarda olacağız. Bu başarının sahibi olan sizler karşısında eğiliyorum. Serkeftin, serkeftin, serkeftin.”

 

“YENİ BİR YEREL DEMOKRASİ İNŞA EDİYORUZ”

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Sultan Özcan, “8 Mart’tan Newroz alanlarına nehir gibi akıp o coşkuyla kayyumların pabucunu dama atanlara, merhaba. Sevgili halkımız bu başarı sizin. Bizler bu kadim halkın, bu mücadeleci halkın emrine amadeyiz, hizmetinizdeyiz. Kutlu olsun. Gök kubbe altında yeni yaşama dair söylenmedik söz bırakmadık. Büyük başardık. Bu büyük başarıyla başka bir belediyecilik başka bir yerel demokrasi inşa etmeye başlıyoruz. Kolay gelsin hepimize. Yolumuz uzun, işimiz çok” diye belirtti. (Haber Merkezi)