3 yıllık kayyum, 5 yıllık AKP döneminin sonucu:  800 milyon lira borç! | Güney Gazetesi Mersin

3 yıllık kayyum, 5 yıllık AKP döneminin sonucu:  800 milyon lira borç!

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, “Akdeniz Belediyesi’ni, yaklaşık 700 milyon TL; hak edişlerle birlikte 800 milyon TL’ye yakın bir borçla devralmış durumdayız. Önceki yönetim tarafından çok ciddi bir borç batağı, ağır bir mali yük bırakıldı. Yakın dönemde kemer sıkma politikası bizleri bekliyor olacak” dedi.

3 yıllık kayyum, 5 yıllık AKP döneminin sonucu:  800 milyon lira borç!


Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, belediye konferans salonunda düzenlenen toplantıda kurum personeli ile bir ara geldi.

 

“KEMER SIKMA POLİTİKASI BİZLERİ BEKLİYOR”

 

Akdeniz’in bazı mahallelerinde halen kanalizasyon altyapısı ve kaldırımı olmayan sokaklar bulunduğunu, park olmadığı sokak aralarında oynayan çocukların araç çarpmalarına maruz kaldığını kaydeden Hoşyar Sarıyıldız, “Biz siyaseti, siyasetçilere bırakacağız. Bizler, halkımıza hizmet üretmekle uğraşacağız, kendimize bunları dert edeceğiz ve projelerimizle halkımıza gideceğiz. Ne yazık ki önceki yönetim belediyemizi çok ciddi bir borç krizi altında bıraktı. Yaklaşık 700 milyon TL; hak edişlerle birlikte 800 milyon TL’ye yakın bir borçla belediyeyi devralmış durumdayız.  Çok ciddi bir borç, ciddi bir yük… Bu anlamda önümüzde bir kemer sıkma politikası bizi bekliyor olacak. Fakat nihayetinde mesai arkadaşlarımız özveriyle çalışırsa bu yükün de altından kalkarız. Yeter ki birbirimize güvenelim. Önceki yönetimin yaptığı güzel uygulamalara, halkımızın yararına olan hizmetlere devam edeceğiz. Ama faydasız, halkın çıkar ve menfaatine aykırı yanlış uygulamaları kaldıracağız” dedi.

 

“SOKAKLARI ÇÖPE TERK ETTİLER”

 

Eş Başkan Nuriye Arslan ise Akdeniz Belediyesi’nin, mali anlamda çok iç açıcı bir durumda olmadığını kaydetti.

Arslan, “Adeta ağır bir hasta devraldık, bunu da herkesin bilmesinde fayda var. En basiti, bayram ağzı, bütün saha iş makinelerini bile çektiler, sokakları çöpe terk ettiler. Ama biz öyle güzel bir gelenekten geliyoruz ki tıpkı Van örneğinde olduğu gibi, gerekirse eş başkanlar olarak elimize süpürge ve kürekleri alıp sokaklarımızı kendimiz temizleriz. Tek amaç ve hedefimiz, halklarımıza güzel ve eşit hizmetler ulaştırmak, işçinin ve emekçinin yanında olmak… Akdeniz; renkleri, inançları ve farklı kültürleriyle örnek bir ilçemiz. Bizler de bu zenginlikleri koruyup esas alarak yerel yönetim anlayışımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)