Mersinliler ‘Hello Mersin’ ile dil öğreniyor | Güney Gazetesi Mersin

Mersinliler ‘Hello Mersin’ ile dil öğreniyor

Mersin’de yaşayan yurttaşları ‘Hello Mersin’ ile dünyaya açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, dil alanında kendini geliştirmek isteyenlerin adresi olmaya devam ediyor.

Mersinliler ‘Hello Mersin’ ile dil öğreniyor


Drama, dil oyunları, sunumlar ve grup çalışması gibi birçok etkinlik sayesinde hem eğlenip hem öğrenmeyi amaçlayan kulüpte, vatandaşlar daha akıcı ve özgüvenli bir iletişimin kapılarını aralıyor. Dil öğrenmenin yanı sıra, dil kulüplerine de ev sahipliği yapan ‘Hello Mersin’, dil alanında kendini geliştirmek isteyen Mersinlileri buluşturuyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesindeki kulübe katılmak isteyen vatandaşlar, mercek.mersin.bel.tr adresinden ya da Alo 185 hattından başvurularını yapabiliyor.

 

ÇELİK: “DİL ÖĞRENMEK İSTEYENLERİN KARŞISINDAKİ BARİYERİN YIKILMASINI İSTİYORUZ”

 

Açıldığı günden bu yana çok keyifli bir kurs süreci geçirdiklerini belirten Hello Mersin’de İngilizce Öğretmeni Başak Çelik, eğitimlerin 10 aydır sürdüğünü kaydetti. Toplamda 12 grubun eğitim aldığını kaydeden Çelik, 316 katılımcı olduğunu belirtti. Konuşma becerilerinin geliştirilmesi için dil oyunları, aktiviteler, drama, tiyatro gibi pek çok metodu kullandıklarını söyleyen Çelik, “Sıkıcı bir ders ortamından çok uzaktayız. O yüzden burada, katılımcıların daha hevesli bir şekilde dil öğrenmelerini geliştiriyoruz” sözlerine yer verdi.

Hello Mersin kurslarının tamamen ücretsiz olduğunu belirten Çelik, “Burada öğrencilerimizi daha özgüvenli kılarak, yabancı dili doğru ve akıcı konuşmalarını amaçlıyoruz. Dil öğrenmek isteyenlerin karşısında bir bariyer var ve biz bunların yıkılmasını istiyoruz. O yüzden bu imkanı sunuyoruz. Eğlenerek, gülerek, sohbet ederek, her hafta farklı konularda konuşarak, dünya gündeminden bahsederek dil ve konuşma becerilerini geliştiriyoruz” diye konuştu.

 

KUNDAK: “İNSANLARA BİR ŞEYLER KATMAK BÜYÜK BİR MUTLULUK”

 

Kursa gelmek isteyen kişilere mülakat yaptıklarını söyleyen İngilizce ve Almanca Öğretmeni Figen Kundak, “Gelen öğrencilerimiz ya da yetişkinlerimiz, ‘Anlayabiliyorum, ama konuşamıyorum’ diyor. Biz onları özgüvenle yetiştirmeye çalışıyoruz. Sohbet ediyor, soru cevap yapıyor, oyun etkinlikleri hazırlıyor ve daha birçok aktivite yapıyoruz. Kendilerini ders ortamında değil de, daha çok sohbet ortamında hissediyorlar. Onlara bir şeyler katmak ayrıca bir mutluluk. Öğrencilerimizden istikrar istiyoruz, ki en önemli nokta bu” ifadelerine yer verdi. (Haber Merkezi)