Vergide adalet eylemleri 18’inci haftasında | Güney Gazetesi Mersin

Vergide adalet eylemleri 18’inci haftasında

Mersin’de sağlık emekçileri, her çarşamba günü gerçekleştirdikleri ‘vergide adalet’ eylemlerinin 18’incisini geride bıraktı.

Vergide adalet eylemleri 18’inci haftasında


İLKAY ADALIOĞLU

Sağlık çalışanları ‘vergide adalet’ eylemlerinin 18’incisi Mersin Defterdarlık binası önünde gerçekleştirdi. Sağlık sendikalarının katıldığı eylemde açıklamayı sendikalar adına Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. İzzet Çalış okudu. Çalış, “Yandaş şirketlerin karını artıran çalışanların vergi yükünü azaltmayan vergi paketine izin vermeyeceğiz” dedi.

TBMM’de görüşülecek olan yeni vergi paketinin ek vergiler getireceğini belirten Çalış, “Haftalardır sağlık çalışanlardan alınan yüksek vergi oranlarının düşürülmesi için sağlık birimleri önlerinde yaptığımız basın açıklamalarına kayıtsız kalan hükümet, emeğiyle geçinen halkın vergi yükünü artırmanın programını hazırlıyor. Vergi yükünü çalışanların sırtına yükleyen politik tercih iflas etmiştir. Çalışanların her geçen gün azalan satın alma gücü dayanılmaz hale gelmiştir.

Biz sağlık çalışanları hem kendi ekonomik kayıplarımız ve her gün muayene ettiğimiz şifa dağıtığımız hastalarımızın yaşadığı yoksulluk bizleri derinden üzmektedir. Toplumun da sesi olma sorumluluğumuz gereği on sekiz haftadır alanlarda taleplerimizi yineliyoruz.

Yoksulluk rakamlarını yazmaktan, hükümetin TÜİK’in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık” diye konuştu.

 

“HAKSIZ VE ADALETSİZ VERGİ KESİNTİLERİNDEN VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

 

Talepleri karşılanana kadar salık çalışanları olarak her Çarşamba eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren Tanış, AKP iktidarına şu soruları yöneltti:

“Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?

Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Kazancına göre düşük veya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz?

Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?

Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?”