Aktay adaylığını açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 16 Şubat’ta yapılacak Olağan Genel Kurulda İl Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Adaylığını 13 ilçe başkanının katıldığı basın toplantısında duyuran Aktay, adaylığının örgütlerinin çok net ve güçlü iradesinin bir gereği olduğunu kaydetti.

Aktay adaylığını açıkladı

Selma Kılıç

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 16 Şubat’da gerçekleştirilecek Olağan Genel Kurulda İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Aktay’ın CHP İl Binası’nda gerçekleştirdiği adaylık açıklamasına 13 ilçe başkanı da katıldı.

Aktay burada yaptığı açıklamada, partilerinin yerel yönetimlerde iyi bir başarı elde ettiğini belirterek, hedeflerinin iktidar olma yolunda daha güçlü, daha hızlı, daha kararlı bir biçimde yürümek olduğunu söyledi.

“Hepimiz için, hep birlikte” yaklaşımıyla hareket ederek, Mersin’de ilçe kongrelerini demokratik olgunluk içerisinde tamamladıklarını ifade eden Aktay, İl Kongrelerini de bu anlayışla gerçekleştireceklerini söyledi.  

Örgütlerinin sağduyulu bir değerlendirme yaparak iktidar yürüyüşüne odaklanmanın hayati bir öneme sahip olduğu konusunda net bir tavır ortaya koyduğunu anlatan Aktay “Örgütümüzün iradesini yansıtan, seçilmiş 13 ilçe başkanımızın, il başkanlığı konusunda kamuoyuna yaptığı ortak açıklama, sergiledikleri irade bu kapsamda son derece önemlidir” dedi.

600’den fazla kongre delegesinin de ilçe başkanları ile aynı tavrı sergileyerek imzalarıyla iradelerini açıkça ifade ettiğini anlatan Aktay, “Cumhuriyet Halk Partisi Mersin il örgütünün tek yürek olarak sergilediği bu iradeyi ben, şahsıma yönelik, kişisel bir tercih gibi görmüyorum. Bu; partimizin, Türkiye’nin birleştirici gücü olma sorumluluğuyla öncülük ettiği siyaset anlayışına verilmiş bir destektir.  Bu; tek adam düzenine son vermek, halkın iktidarını kurmak kararlılığının bir ifadesidir. Bu kararlılığı gösteren Cumhuriyet Halk Partisi ailesinin tüm üyelerine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Genel Merkezlerinin örgütle belediye başkan adaylarının ve belediye başkanları arasındaki uyumun yerel seçimlerde başarıda çok etkili olduğu ve bunun korunması, geliştirilmesi gerektiği yolundaki değerlendirmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Aktay, “Bugün itibariyle Mersin bu uyumu çok daha ileri taşımaya hazır olduğunu göstermiştir. Bütün bu nedenlerle,  örgütümüzün çok net ve güçlü iradesinin bir gereği olarak, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı’na aday olduğumu kamuoyunun bilgisine sunuyorum" diye konuştu.