Devletimizin yanındayız! | Güney Gazetesi Mersin

Devletimizin yanındayız!

İdlib’de geçen hafta düzenlenen hava saldırısında 36 Türk askerinin şehit edilmesi karşısında Mersinliler tek yürek oldu. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de MTSO, MDTO ve MTB öncülüğünde dernek, sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşları, İdlib’de düzenlenen saldırıyı ortak bir bildiriyle kınadı. Bildiriyi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan okudu. Ülke menfaatlerini her şeyin üstünde tuttuklarını ifade eden Kızıltan, “Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız” dedi.

Devletimizin yanındayız!


Hasan KÜÇÜK

İdlib’de geçen hafta düzenlenen hava saldırısında 36 Türk askerinin şehit edilmesi karşısında  Mersinliler tek ses saldırıya tepki gösterdi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, (MTSO), Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ve Mersin Ticaret Borsası (MTB) öncülüğünde dernek, sendika meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşları başkanları MTSO’da ortak açıklama yaptı. Açıklamayı MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan okudu.

 

“MERSİNLİLER ZOR GÜNLERDE HEP BİRLİKTE OLMUŞTUR”

Son bir haftadır üzüntülü günler geçirdiklerini ifade eden Kızıltan, “Üzülürüz ama biz ülke olarak hep ayakta kalırız” dedi. Mersinlilerin zor günlerde hep birlikte olduğunu vurgulayan Kızıltan gösterilen birlikteliğin anlamlı olduğunu söyledi. Kızıltan “Ülkemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk toplumunun desteği ve gücüyle her türlü zorluğun üstesinden gelecektir” dedi.

Her kritik dönemde milletin ve devletin yanında durduklarını ifade eden Kızıltan, “Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de İdlib’de gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun, Rabbim şehitlerimizin mekanını cennet eylesin; yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

 

“BU SALDIRI ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Türk askerlerinin İdlib’de, hem ülke sınırlarını hem de mazlumları koruduğunu vurgulayan Kızıltan, “Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüz binlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor. Rejim güçleri son olarak da yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı asla kabul edilemez. Masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

 

“BEDELİNİ ÖDEYECEKLER”

Türk devletinin ve ordusunun, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde verdiğini anlatan Kızıltan şunları söyledi: “Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. Bahar Kalkanı harekatıyla da bu bedeli ödemeye başlamışlardır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”