Krize, eşitsizliğe, şiddete isyan

Mersin Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği yürüyüşe yüzlerce kadın katıldı. Kadınların gündeminde ekonomik kriz, savaş ve eşitsizlikler vardı.

Krize, eşitsizliğe, şiddete isyan

Esra Şasi Yağmur

Mersinli kadınlar 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'de düzenlenen yürüyüşle hem kadın ve emek mücadelesinde ölenleri andı, hem güncel taleplerini dile getirdi.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Canan Yüce' nin de bulunduğu kadınlar Cumhuriyet Meydanı karşısında bulunan Saat Kulesi yanında bir araya geldi. Kadınlar, yaklaşık 1 saat boyunca çalan müzikler eşliğinde halaylar çekti.

Buradan mitingin yapılacağı eski Tevfik Sırrı Gür Stadı'na kadar yürüyüşe geçen kadınlar “Krize, şiddete, eşitsizliğe ve savaşa karşı gücümüz, birlikteliğimiz”, “Kadınlar direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyor” yazılı  pankartlar taşıdı.

Kadınlar ayrıca katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu “Kadına şiddete sıfır tölerans”, “Haklarımıza, hayatımıza sahip çıkıyoruz” yazılı pankartlarla da şiddete dikkat çekti.

Renkli görüntülerin de oluştuğu yürüyüşte, poliste yoğun güvenlik önlemi aldı. Ayrıca yürüyüş yapılan İsmet İnönü Bulvarı çift taraflı olarak araç trafiğine kapatıldı.

Miting alanında saygı duruşunun ardından kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri otak bir basın açıklaması yaptı.

Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, kadın dayanışmasından aldıkları güçle bugün alanları doldurduklarını ifade ederek, itirazlarını ve isyanlarını ortaya koyduklarını belirtti.

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer de, kadınların yaşadıkları tüm saldırılara rağmen hiçbir şekilde boyun eğmediklerini direndiklerini hatırlatarak gelinen noktada işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı halk isyanlarının en önünde yer aldığını vurguladı.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise, iktidarın kadın kazanımlarından olan İstanbul Sözleşmesine el uzatabileceğini ifade ederek kadınları mücadeleye çağırdı.

Yapılan konuşmalardan sonra Renkler ve Diller Korosu Kadın Ritim Topluluğu ve Jinawaz topluluğu mitinge katılanlara şarkılarıyla coşkulu anlar yaşattı. Topluluk, Arbene ve davullarıyla birçok dilde şarkılar söyledi.