“Sular kesilmeyecek, kesilenler açılacak” | Güney Gazetesi Mersin

“Sular kesilmeyecek, kesilenler açılacak”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı 2. oturumunda koronovirüs nedeniyle açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, sorun ortadan kalkana kadar Mersin’de borcundan dolayı kimsenin suyunun kesilmeyeceğini söyledi. Borcundan dolayı kesilen suların ise açılacağını ifade eden Seçer, “Zorlu süreci birlikte aşacağız. Vatandaşlarımızı bilinçlendirmek için her ortamda uyarmamız gerekiyor. Temizliğe ve hijyene büyük önem vermeliyiz. Bu süreci beraberce aşacağız. Önce itidalli olacağız. Sakin bir şekilde suhuletle bu zorlu süreci hep beraber aşacağız” dedi.

“Sular kesilmeyecek, kesilenler açılacak”

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı’na gerçekleştirildi. Komisyonlardan gelen 27 rapor, idarelerden gelen 9 ve gündem dışı 6 teklifin görüşüldüğü meclisin gündeminde koronvirüs vakası büyük bir yer tuttu. Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer de meclis üyeleri ile tokalaşmadan yerine geçti. Seçer, toplantı öncesi koronavirüsle ilgili yaptıkları çalışmalarla ilgili meclis üyelerine bilgi verdi.     

Seçer, sadece Türkiye’yi değil dünyayı endişeye sevk eden corono virüsü ile mücadele kapsamında ilçe belediye yetkilileri ile bir araya gelinmesine yönelik bir toplantı organize ettiklerini de açıkladı.

 

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPTI

İlçe belediye başkanlarına işbirliği çağrısı yapan Seçer, “Müftülüğümüzden milli eğitim müdürümüze kadar özellikle vatandaşlarımızın toplu olarak yaşadıkları bölgelerde okul, ibadet alanları gibi bölgelerde ne gibi tedbirler alabileceğimize yönelik ortak çalışmalarımız oluyor” dedi.

Konu gündeme geldiği Ocak ayında Mersin Üniversitesi enfeksiyon hastalıkları bölümü öğretim görevlileri tarafından Büyükşehir Belediyesi sağlık çalışanlarının eğitim aldığını ifade eden Seçer,

“Daha sonra salgın planı hazırlayarak 6 Şubat’ta Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdik. Mart başında belediye çalışanlarına belediye hekimleri tarafından bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri verildi.” şeklinde konuştu.

Seçer, konu yoğunluk kazanmaya başladığı tarihten itibaren özellikle toplu taşıma araçlarının günlük temizliklerinin yanında UV yöntemi ile temizlenmeye başlandığını ifade etti.

 

“ULUSLARARASI MERSİN MARATONU'NU EKİM AYINDA YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak önümüzdeki günlerde Nisan sonuna kadar tüm etkinlikleri iptal ettiklerini anlatan Seçer, “Bizim için zor olan 20-22 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Maraton’u ertelemek oldu. Federasyon ile görüşüyoruz, muhtemelen Ekim ayında bunu yapacağız. Koşu için kayıt yaptıranlar var. Onların kayıtları iptal olmadı” şeklinde konuştu.

 

“SULAR KESİLMEYECEK”

Okulları tatile girmesi ile bazı okullarda ilaçlama yapacaklarını ifade eden Seçer, “Bu sorun ortadan kalkana kadar su borcundan dolayı su kesintisi yapılmayacak. 300 TL üzerindeki faturalarda uyarılardan sonra kesintiye gidiyorduk ama bunu yapmayacağız. Borcundan dolayı suyu kesilmiş olan meskenlere sularını geri vereceğiz. Herkesi temizliğe, titizliğe riayet etmesi konusunda biz de uyarmış olacağız” diye konuştu.

 

SÜRECİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Her ortamda ve platformda yurttaşlarımızı uyarmak zorunda olduklarını dile getiren Seçer, “Bu süreci beraberce aşacağız. Önce itidalli olacağız. Sakin bir şekilde suhulet ile bu zorlu süreci hep beraber aşacağız. Uzmanlardan aldığımız bilgileri yurttaşlarımıza aktarmak istiyorum: sabunla el yıkamaya önem vermeli, sık sık yelimizi yıkamalıyız. Yaş almış vatandaşlar zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı. Zorunlu olmadıkça kalabalık ortamlara çıkılmasın. Tokalaşma öpüşme olmasın. Samimidir Türk insanı sarılır, öpüşür, bunlar güzel şeyler ama bir süreliğine ara verelim. Limonlu bol ılık su ve narenciye tüketimine önem verilmeli. Narenciye tüccarları gelsinler bölgelerimize yükleyip yükleyip bölgelerine götürsünler. Erdemli’nin Lemas limonu var dünyaca ünlü. Bu arada bol temizlik diyoruz.”