“Mersin’de pozitif vaka yok”

Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, düzenlediği basın toplantısında Mersin’de koronavirüsle ilgili şu ana kadar kendilerine ulaşan testi pozitif sonuçlanan bir vakanın olmadığını söyledi.

“Mersin’de pozitif vaka yok”

HASAN KÜÇÜK

Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili Eczacı Odası’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eczacı Odası Genel Sekreteri Volkan Yıldız’ın koronavirüs ile ilgili yaptıkları çalışmalar ve alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Sağır, “Koronavirüsle ilgili çok fazla yanlış bilgi var. Çok fazla yanlış bilgiden kaynakla telaş hali var. Tabiki tedbirli olmak gerekiyor ama tedbirli olurken de telaşlı olmamak gerekiyor. Çünkü telaş bir çok hatayı beraberinde getiriyor.” dedi.  

 

“KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE BESİN TAKVİYESİ ALMAYIN”

Vatandaşların ilaç dışı kullandığı ürünlerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Sağır, “O yüzden eczacılarına danışmadan herhangi bir ürün almalarını istemiyoruz. Çok iyi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ilaçlar var ama bu ilaçların besin takviyeli bir kısmını tansiyon hastaları kesinlikle kullanamaz. Diyabet hastası asla kullanamaz. O yüzden kulaktan dolma bilgilerle gidipte besin takviyesi almak yerine kendi özel durumunu eczacısına ifade ettikten sonra kendisi için uygun ürünü kullanması gerekiyor. Ayrıcı kullanımla ilgili de internetten, aktardan ve neidüğü belirsiz yerlerden ürün alınmasın. Bunlar çok ciddi halk sağlığı için tehditler oluşturuyor” şeklinde konuştu.

 

“İLAÇLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR HALA SÜRÜYOR”

Sağır, koronavirüsle ilgili öngürdükleri bir ilaç olup olmadığı yönündeki soruya, “3 buçuk aydır özellikle Çin, Amerika, Rusya gibi ülkelerde tedbirlerle ve aşılarla ilgili çalışmalar başladı. Pratikten yaşananlardan sonra hangi ilaçların ne kadar dozda etkili olduğu bulundu. Bunların tamamı net cevap vermiyor. Hala araştırmalar devam ediyor. Biz ilaç isimlerini özellikle zikretmiyoruz. Bu sefer insanlar bu ilaçları evlerinde stoklamaya başlıyorlar. Bu çok ciddi bir sıkıntı. Bugün mesela Şehir Hastanemizde bir ilaç bitti. Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeye istinaden oraya ilacı biz temin etmeye çalıştık. Çünkü oraya insanlar müthiş bir şekilde bu ilaç iyi geliyormuş diye duyduklarında almaya ve stoklamaya çalışıyorlar. Aynı insanların çok gereksiz bir şekilde evlerinde fazla maske stoklaması gibi” diye konuştu.

 

“MERSİN’DE BİZE ULAŞAN POZİTİF VAKA YOK”

Mersin’de şu ana kadar ulaşan pozitif bir vakanın olup olmadığı yönündeki  soruya Sağır, “Şu ana kadar bize ulaşmış bir vaka yok. Vaka olarak var ama testi pozitif sonuçlanan kimse yok. Onu net söyleyebiliriz. Çünkü biz düzenli olarak görüşüyoruz. Bu anlamda hem Sağlık Müdürlüğümüz olsun hemde Valilik tedbirleri çok iyi bir şekilde götürüyor. Dikkatli bir şekilde işler yapılıyor ama bu yarın veya diğer gün görülmeyecek diye bir şey yok. O yüzden her anlamda tedbirli olmak ve iş sonuçlanana kadar ilk günkü hassasiyetle devam etmemiz gerekiyor. Bu hastalığın bir süresi var. 2 gün ile 14 gün arasında kendini gösterebiliyor. Sizin septomlarınız bu hastalığa uyuyorsa hemen testiniz pozitif çıkmayabilir. Bu nedenle o hastaları özel odalarda karantinaya alınmak zorunda. Çünkü o gün testi pozitif çıkmaz ama bir hafta ya da 10 gün sonra testin pozitif çıkma ihtimali var. O yüzden bu 14 günlük süreç çok önemli. Yurt dışından gelenlerin 14 gün karantinaya alınmasının nedeni bu. Hastalık görülmemiş olabilir ama taşıyıcı olabilir. Taşıyıcı olduğu için her an bir risk vardır. O yüzden karantina uygulaması doğru bir uygulamadır”

 

“HER YERDE DEĞİL GEREKLİ YERDE MASKE KULLANIN”

Maske ve eldiven kullanımı ile ilgili yanlış bilinenlerin bulunduğunu da anlatan Sağır, “Vatandaş eldiveni eline takıyor. Temaslarını yapıyor sonra telefonunu yine o eldiven ile kullanıyor. O eldiveni ile çayını içiyor. Sigarası içiyor. Bunlar yanlış. Bu ürünlerin hepsi tek kullanımlık diye geçer. Bunlar anlık kullanımlar içindir. Maske ile ilgili tavsiye edilen ise şu; Hasta olan kişi mutlaka takması gerekiyor. Çünkü bu solunum yolu ile bulaşan bir hastalık. Özellikle ağızdan çıkan damlacıklarla bulaşıyor. O yüzden maskeyi hastaların takması gerekiyor. Dışarıya bulaştırmasınlar diye. Hastalarla uğraşan eczacı ve sağlıkçılar ise koruyucu olarak takması gerekiyor. Bunu da dolayarak takmak yanlış. Neden? Eğer herhangi bir virüs varsa maskeden dolayı alver alver yapa yapa daha fazla virüsü kendinize bulaştırırsınız. Maskenizi gereken yerde kullanmanız ve daha sonra ellerinizi yıkamanız gerekir. Maske takmadan önce ve taktıktan sonra eller yıkanmalı. Burada kıyafet konusuna da dikkat edilmeli. En son yapılan açıklamada virüsün bez kumaş gibi ortamlarda 4 güne kadar, kağıtlarda 4 ile 5 gün arasında, plastiklerde 5 güne kadar virüsün kendini koruyabildiği ortaya çıktı. O yüzden evimize girdiğimizde gerekli hijyen kurallarına uymalıyız.”