“Teklifi geri çekin!”

Türkiye Barolar Birliği ve baro başkanları, siyasi iradenin ‘çoklu baro, nispi seçim’ öneren değişiklik teklifine karşı 42. Baro Başkanları Toplantısı’nda Ankara’da bir araya geldi. TBB, Mersin Barosu ile birlikte 80 baro başkanı yayımladığı ortak bildiride, “Diyalog ve müzakereden yanayız. Teklifi çekin müzakere edelim” ifadesi kullanıldı.

“Teklifi geri çekin!”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 80 baro başkanının katılımıyla Türkiye Barolar Birliği Özdemir Özok Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 42. Baro Başkanları Toplantısı, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun açış konuşmasıyla başladı. Toplantı sonrası yayımlanan ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

 

“DEMOKRATİK HAK ÖZGÜRLÜĞÜNÜN TÜM GEREKLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ”

“19 Mayıs 2020 Tarihinde TBB ve 80 Baro olarak kamuoyuna yapılan açıklamada;  Pandemi süreci nedeniyle esas gündemimizin ülkemizin ve mesleğimizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için çaba sarf etmek olduğu ve bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda Barolara ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadığımızı ve bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini talep etmiştik.

Keza, avukatlarımızın ve barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiğini de vurgulamıştık.

Aradan geçen sürede çağrımızın dikkate alınmadığı, aksine sürecin devam ettiği görülmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu böyle bir dönemde, avukatlık yasasında düşünülen tüm çalışmalardan vazgeçilerek ileriki dönemlerde TBB ve barolarla birlikte bir hazırlık yapılması yönündeki talebimizi ve irademizi tekrarlıyoruz.

Bu aşamada hazırlanması düşünülen teklifin geri çekilmesi halinde diyalog ve müzakereden yana olacağımızı, konunun tüm muhatapları ile görüşmeye hazır olduğumuzu bir kez daha paylaşıyoruz.

Bizler, müzakere ve diyalog kanallarının açılacağına inanıyoruz. Ancak kapalı tutulması halinde demokratik hak arama özgürlüğünün tüm gereklerini yerine getireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.” (Haber Merkezi)